Demonstrace: Policie oddělovala odpůrce a zastánce migrantů

Eric Drooker

Tábory odpůrců a zastánců migrace uprchlíků do České republiky na dnešní podvečerní demonstraci v centru Prahy musela policie oddělit kordonem. Akci ve spodní části Václavského náměstí, kterou svolala extremistická Národní demokracie proti imigrantům a za vystoupení z Evropské unie, provázelo slovní napadání. Dříve tam byla demonstrace na podporu uprchlíků a někteří účastníci se později vrátili. Policie musela řešit drobné konflikty.

První střety přišly pouze slovně

Už před začátkem akce před 17:00 se proti sobě postavily oba tábory příznivců i odpůrců migrace a překřikovaly se navzájem. Na akci dohlížely desítky policistů, kteří vytvořili zeď oddělující oba tábory na několik desítek metrů. Na obou stranách byla zpočátku odhadem víc než stovka lidí, akci Národní demokracii nakonec podpořilo několik stovek příznivců. „Nedej náckům žádnou šanci,“ skandovali příznivci migrantů, zatímco z druhé strany se ozývalo například „Nic než národ“ nebo „Bílí negři, to jste vy“ a „Táhněte do Afriky“. Zastánci migrantů jim naopak vzkazovali „Třiďte odpad a ne lidi“.

Situace se později přiostřila

Zastánci přijímání uprchlíků zablokovali vpodvečer v dolní části Václavského náměstí pochod extremistů odmítajících migranty v Česku. Desítky těžkooděnců poté vytvořily nepropustný kordon, a vytvořili tak cestu radikálům na jejich plánovaný pochod k Úřadu vlády ČR. Zde chtějí odpůrci migrace pokračovat ve své demonstraci proti přílivu běženců, kterou zahájili v 17:00 na Můstku.
V té době se zde sešli i zastánci uprchlíků, kteří protestovali proti extremistům. Radikálové měli svoji akci nahlášenou. Mezi oběma tábory vzrůstalo napětí a jejich stoupenci se vzájemně překřikovali přes megafony. Následný odchod extremistů provázely silné slovní střety. Situaci na několika místech řešil policejní antikonfliktní tým.

Okamura a Bartoš útočili na vládu
Zakladatel a bývalý šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura, který nyní vede uskupení Strana přímé demokracie, označil současné politiky za extremisty a politiku vlády za extrémní. Vláda jedná podle něj proti zájmů většiny občanů, když začala přijímat imigranty. „Budou bez práce a budou donekonečna zatěžovat ekonomicky naší zemi, což způsobí sociální kolaps.
Okamuru vystřídal za mikrofonem předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, který kritizoval zejména vládu. „Mlží, neříká pravdu, neříká, že s každým imigrantem přijde také celá jeho rodina,“ uvedl. Bartoš označoval uprchlíky jako „vetřelce“ a vyčísloval náklady, které podle něj bude muset stát vynaložit v souvislosti s jejich přijetím. „Pokud je chcete léčit, jsou plní různých nemocí, pak to půjde do miliard,“ tvrdí Bartoš.

Mladíka musel ochránit antikonfliktní tým
Akci narušil v jednu chvíli mladík, který přistoupil pod pódium a křičel na Bartoše „Drž už hubu“. Vrhla se na něj skupina pořadatelů, kteří ho zatlačili do davu. Krátce poté, co skončil na zemi, přiběhli lidé z policejního antikonfliktního týmu a mladíka vytáhli ven.
Účastníci Národní demokracie pokračují po setkání na Václavském náměstí pochodem centrem Prahy k Úřadu vlády ČR, kde chtějí dále demonstrovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner