Policisté prověří podpis Miloše Zemana. Jeho spolupracovník má však jasno

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Národní centrála proti organizovanému zločinu prověří, zda někdo nezfalšoval podpis prezidenta Miloše Zemana na dokumentu, kterým ve čtvrtek svolal schůzi nově zvolené sněmovny na 8. listopadu. Blízký spolupracovník současné hlavy státu však webu Seznam Zprávy prozradil, že na listině rozhodně Zemanův podpis není. Policistům dokonce nabídl své znalosti.

„Klidně ať se na mě policie obrátí. Tohle prostě není Milošův podpis,“ prozradil webu Seznam Zprávy William Pešek, který zná Miloše Zemana třicet let. Naposledy mu pomáhal v kampani při prvních prezidentských volbách.

Koalice SPOLU ()

Člen posádky slavného volebního autobusu Zemák i jako pozdější poradce podle webu viděl, jak prezident Zeman podepisuje tisíce dokumentů. „Vůbec to jeho podpis nepřipomíná. Ta písmena jsou nahuštěná, špičatá a vykreslená. Miloš vždycky napsal Z a zbytek měl tendenci odfláknout. Občas jsem ho prosil: Miloši, tohle je fakt důležitá listina, napiš to hezky. V takovém případě byl pak ochotný napsat ‚Ze a pak už zase vlnovky,“ vysvětluje Pešek.

„Nikdy jsem neviděl – a to jsem byl u tisíců podpisů, kdy jsem mu koukal pod ruku – aby to takhle dokonale dopsal,“ popsal dlouholetý spolupracovník Miloše Zemana. Pešek nesouhlasí ani s tím, že by důvodem rozdílného podpisu mohl být zdravotní stav hlavy státu.

„Já jsem ho zažil v desítkách situací, kdy byl unavený, měl něco upito, neměl náladu, lezla na něj chřipka,“ prozradil s tím, že čím víc byl současný prezident unavený, tím víc podpisy flákal. „Neumím si představit, že v tomhle stavu na JIP by se kreslil s jednotlivými písmenky. A hlavně, ten typ písma vůbec není jeho,“ doplnil Pešek.

Že prezident Miloš Zeman dokument skutečně podepsal, tvrdí předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Podle šéfa dolní komory se to stalo během jeho návštěvy v nemocnici. Poté, co Vondráček ukázal dokument novinářům, dorazilo na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení pro podezření, že v případě důležitého dokumentu byla padělána úřední listina.

„Podpis připojený na této listině neodpovídá veřejně známému podpisu Ing. Miloše Zemana. Důvodně se proto domnívám, že tato listina nebyla podepsána prezidentem republiky Ing. Milošem Zemanem, nýbrž osobou, která si protiprávně uzurpuje jeho autoritu a za prezidenta republiky se vydává,“ stojí v trestním oznámení.

Oznamovatel dále navrhl, aby byly zajištěny svědecké výpovědi prezidenta, Radka Vondráčka, hradního protokoláře Vladimíra Kruliše, Zemanovy manželky Ivany a ochranné služby policie, která má u prezidenta hospitalizovaného v Ústřední vojenské nemocnici hlídat dveře.

„Jelikož nejsme věcně a místně příslušní, postoupili jsme toto oznámení příslušnému státnímu zastupitelství,“ potvrdila Seznam Zprávám vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podezřením se bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]