Policie rozháněla protest v Hongkongu slzným plynem; 15 zatčených

()

Hongkongská policie se dnes střetla s asi stovkou demonstrantů, kteří pochodovali nákupním střediskem poblíž hranic s pevninskou Čínou a vyzývali čínské obchodníky a zákazníky, aby poloautonomní provincii opustili. Informaci přinesla agentura AP, podle níž je cílem protestujících vyvinout tlak na vládu narušením ekonomické aktivity ve městě. Podle listu South China Morning Post (SCMP) policie k rozehnání protestu použila slzný plyn a 15 lidí zatkla.

Demonstranti pochodovali nákupním centrem ve čtvrti Sheung Shui a vykřikovali hesla jako „Osvoboďte Hongkong“ či „Vraťte se na pevninu“. Policisté v civilu následně napadli s obušky některé maskované protestující a několika z nich dali pouta. Jeden policista použil proti demonstrantům i nedaleko stojícím novinářům slzný plyn. Někteří obchodníci v očekávání dnešního protestu zabarikádovali své prodejny. Po vypuknutí střetů s policisty také téměř všechny obchody spustily bezpečnostní žaluzie, často se zákazníky stále uvnitř.

Protestující v Hongkongu již delší dobu brojí proti obchodníkům z pevninské Číny, kteří v provincii nakupují zboží osvobozené od daně z prodeje a se ziskem ho přeprodávají. Tato praxe podle demonstrantů vede k nedostatku zboží v Hongkongu a ke zhoršování životních podmínek v příhraničních oblastech.

Demonstrace vypukly v Hongkongu letos v červnu kvůli spornému návrhu zákona o vydávání místních občanů podezřelých z trestné činnosti do pevninské Číny. Úřady již návrh legislativy sice zrušily, protestující však požadují širší demokratické záruky a odstoupení hongkongské správkyně Carrie Lamové, kterou podporuje Peking.

Podle protestujících Peking i Lamová postupně ubírají poloautonomnímu Hongkongu svobody, které mu zaručuje princip „jedna země, dva systémy“, podle nějž je spravován.

Tento týden demonstranti o vánočních svátcích rozbíjeli výlohy v nákupních čtvrtích a někteří se střetli s policií. Od pondělí do čtvrtka bezpečnostní složky zatkly 336 lidí, přičemž některým bylo jen 12 let. Celkový počet zadržených od začátku protestů v červnu tím vystoupal na téměř 7000 osob. Další masivní protesty jsou přitom plánovány na Nový rok.

Prodemokratičtí kandidáti v listopadu jednoznačně zvítězili v místních volbách. Získané pozice nejsou politicky příliš významné, nicméně řada obyvatel a expertů hlasování považovala za referendum o podpoře protestního hnutí u veřejnosti. Lamová uznala, že volby byly výrazem nespokojenosti s vládou, podle expertů však nenabídla demonstrantům žádné zásadní ústupky.

Policisté v Hongkongu obdrželi za akce během protestů příplatky

Hongkongští policisté v posledním půlroce, kdy poloautonomní čínskou provincií zmítaly protivládní protesty, obdrželi mimořádné příplatky v celkové výši 135 milionů hongkongských dolarů (394 milionů korun). Kromě těchto příspěvků na jídlo a na pracovní výdaje dostali ještě dalších více než 950 milionů hongkongských dolarů (2,78 miliardy korun) za přesčasy. S odkazem na údaje zveřejněné místními úřady o tom informovala agentura Reuters.

V Hongkongu se od letošního června odehrálo přes 900 násilných protestů. Pořádkové síly nezřídka zasahovaly slzným plynem a obušky, zatímco maskovaní protestující na ně házeli zápalné lahve a kameny.

Úřady na dotaz místních prodemokratických zákonodárců uvedly, že vyplatily 50 milionů hongkongských dolarů (přes 146 milionů korun) na dietách pro policisty, kteří sloužili za den déle než 12 hodin. Dalších 85 milionů hongkongských dolarů (téměř 249 milionů korun) šlo na jiné pracovní výdaje. Úřady sice nespecifikují, o jaké náklady se přesně jedná, ale podle Reuters by mohlo jít o příplatky pro policisty, kteří sloužili v utajení či v civilu po dobu 30 dnů.

Demonstranti podali velké množství stížností na chování policistů při demonstracích. Důvěra v bezpečnostní složky, jež dříve požívaly všeobecně vysokého uznání obyvatel, klesla v Hongkongu v posledních měsících na historické minimum.

Policie v září uvolnila policejní pravidla pro užití síly, čímž dala svým příslušníkům větší pravomoci zasahovat v obtížných situacích. Na stížnosti demonstrantů ohledně brutality úřady namítají, že policisté jednají zdrženlivě a  při konfrontaci s nelegálním počínáním protestujících užívají přiměřenou sílu.

CNN: Novým bojištěm hongkongských protestů je počítačová hra GTA

Hongkongská politická krize se nyní odehrává i ve virtuálním světě. Oblíbená online počítačová hra Grand Theft Auto V (GTA V) se stala bojištěm mezi protestujícími v poloautonomním čínském městě a jejich soupeři z pevninské Číny, napsal zpravodajský server CNN.

Tento online duel začal poté, co hongkongští hráči zjistili, že své herní avatary mohou obléci jako protestující do černého oděvu, plynových masek a žlutých bezpečnostních přileb. Svůj objev sdíleli na sociální síti a diskusním fóru LIHKG, které je v Hongkongu značně oblíbené.

GTA V je akční hra, která hráče odměňuje za páchání virtuálních trestných činů. Umožňuje desítkám hráčů simultánní interakci v rámci svého otevřeného světa, kde ústředním bodem herního plánu jsou bankovní loupeže a přepadávání aut.

Zatímco většina počítačových her udržuje hráče v předem daném průběhu akce, hry s otevřeným světem (známé také pod anglickým označením open-world) nabízejí větší svobodu objevování. A tak netrvalo dlouho, a hongkongští hráči začali v otevřeném světě GTA V napodobovat skutečné akce tvrdého jádra protestujících – házet zápalné bomby, ničit železniční stanice a napadat policii.

Hráči z čínské pevniny si toho rychle povšimli a několik z nich ihned zveřejnilo výzvu na sociální platformě Weibo pro ostatní hráče, aby porazili své hongkongské rivaly.

Jeden z uživatelů Weibo použil hanlivý výraz, kterým protestující označují někteří policisté a napsal: „Švábi vyjádřili své přání zabít GTA a porazit nás. Válka v této hře může být zuřivější a zuřivější. Jste připraveni?“

Další uživatelé Weibo odpověděli zveřejněním snímků monitoru počítače se svými postavami oblečenými jako pořádková policie a vyzbrojenými střelnými zbraněmi a lakonickým popiskem: „Připraveni.“

Podle hongkongského hráče Mickeyho Changa se už odehrálo několik zanícených simultánních bitev. Avataři protestujících házeli zápalné lahve na pořádkovou policii v podání pevninských hráčů, která reagovala vodními děly a slzným plynem. Pevninští hráči nakonec zvítězili – čistě díky početní převaze, sdělil Chang CNN.

Série Grand Theft Auto společnosti Rockstar Games byla uvedena na trh v roce 1997 a zařadila se mezi nejúspěšnější v dějinách počítačových her. Jen pátého dílu GTA V se od jeho vydání v roce 2013 prodalo více než 125 milionů kusů.

Tato herní série je ovšem od začátku terčem kritiky kvůli svému násilnému obsahu. Nechvalně proslulým se stal díl GTA III poté, co se zjistilo, že si hráči mohou ve virtuálním světě najmout prostitutku, souložit s ní (mimo obraz na monitoru), zabít ji a ukrást jí peníze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com