Seznam Zprávy informuje o tom, že policie chce sice obvinit kvůli dotaci pro Čapí hnízdo jen Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, ale detektivové se prý vážně zajímají o roli Babišových nejbližších: manželky Moniky a jejího bratra Martina Herodese. A také o dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou.

Babiš čelí kvůli Čapímu hnízdu od roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do tehdejšího Babišova koncernu Agrofert. Pak změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila pod Agrofert. Babiš na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho děti a bratr jeho partnerky.

Server neovlivni.cz napsal, že existují důkazy, že Babiš byl do financování projektu detailně zasvěcený. Například podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby. Faltýnek byl v rozhodné době místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která jeden čas Farmu Čapí hnízdo ovládala. Podle policie se podílel na účelovém vyvedení Farmy Čapí hnízdo z holdingu tak, aby splnila pravidla pro udělení dotace, napsal server.

Lhůta pro policejní rozhodnutí v kauze se několikrát prodlužovala, ale dohledové Vrchní státní zastupitelství v Praze neodhalilo v prošetřování žádné významné pochybení. Dotace pro Čapí hnízdo prověřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora