Policie stále hledá, kdo je Julius Šuman. O pomoc prosí americký Google

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Anonymní skupina, která na twitteru vystupovala pod jménem Julius Šuman, je stále v hledáčku policie i státního zastupitelství. Podle webu Neovlivní.cz české úřady žádají o pomoc internetový gigant Google. Od něj chtějí získat data, která by je dovedla ke skutečným zakladatelům účtu na sociálních sítích. Ti totiž současnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) před posledními parlamentními volbami velmi ztrpčovali život.

„Cestou právní pomoci požádala Česká republika firmu Google o data, která by ukázala, odkud a z jaké adresy se účet Julia Šumana zakládal,“ prozradil podle webu zdroj obeznámený s vyšetřováním. Že úřady žádají o pomoc v zahraničí, měl potvrdit také státní zástupce Pavel Prygl. „V současné době očekáváme vyřízení našich žádostí o právní pomoc. Bez požadovaných informací nelze ve věci spolehlivě rozhodnout o dalším postupu,“ napsal s tím, že podrobnější informace není možné poskytnout.

Andrej Babiš (ČTK)

Informace, které se na twitterovém účtu objevovaly před minulými volbami do poslanecké sněmovny, přispěly ke konci Andreje Babiše jako ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Skupina Šuman zveřejnila údaje z bank i nahrávky. Objevily se například dokumenty z banky HSBC, které dokazovaly, že dotace pro Čapí hnízdo byla podvod. V materiálech stálo, že úvěrující banka od začátku věděla, že za výstavbou luxusního víkendového sídla je Andrej Babiš a jeho Agrofert, připomíná web.

Ve zvukovém záznamu, který se na veřejnosti objevil 3. května 2017, se Babiš domlouval s redaktorem ze svého deníku MF DNES Markem Přibilem na tom, kdy zveřejní kompromitující materiály týkající se ministra vnitra Milana Chovance, kterého současný premiér dlouhodobě neměl v oblibě.

Novinář se v nahrávce chlubí, že na Chovance má prý nachystáno pět materiálů a zároveň přiznává, že vše koordinuje ředitel rozvoje MF DNES František Nachtigall. „Máme na něj, na toho Chovance, nabito celkem slušně,“ říká Přibil. Babiš se ho následně ptá, zda s články nepočkat až na parlamentní volby. „Je to velice výbušné a ono by se to obrátilo potom i proti vám bohužel, takže bych to teď taky neřešil,“ odpověděl novinář.

Andrej Babiš kvůli nahrávkám podal trestní oznámení, vyšetřování však bylo odloženo. „S definitivní platností nebyly v této věci zahájeny úkony trestního řízení. Skutečnost, že dojde k nahrání někoho bez jeho souhlasu, ještě nezakládá trestní odpovědnost,“ oznámil tehdy státní zástupce Martin Černý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]