Policie uzavřela šetření únosu premiérova syna podezřele rychle. V době policejních čistek

ČTK

Ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Jan Ptáček a šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím na tiskové konferenci | FOTO: ČTK

Vystoupení šéfa pražské policie Jana Ptáčka a městského státního zástupce Martina Erazíma nevneslo jasno do pochybností, proč bylo na jaře uzavřeno vyšetřování únosu premiérova syna, ačkoli jej sám avizoval policii. Stalo se tak za probíhajících čistek Babišovy vlády.

ČTK

Tiskový brífink pražské policie a městského státního zastupitelství, navíc bez možnosti pokládat otázky, příliš zásadních novinek nepřinesl. Jen tolik, že na základě reportáže portálu Seznam policisté prošetřují podezření ze spáchání trestného činu zavlečení Andreje Babiše juniora do ciziny, a že se ho dosud nepodařilo kontaktovat.

Hrozí ovlivňování svědectví

Bude to dnes asi velmi obtížné, jelikož premiér už oznámil, že je se synem v kontaktu a hodlá ho i navštívit ve Švýcarsku. To zavání ovlivňováním svědectví zvláště poté, co se junior sám ozval, že otec o jeho zdravotním stavu lže a chce se kvůli cestě na Krym spojit s policií.

Nový ředitel pražské policie Ptáček, jehož odbor hospodářské kriminality vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo, neobjasnil podezřelé okolnosti příliš rychlého uzavření případu vycestování premiérova syna za hranice loni v létě v době, kdy mu hrozilo sdělení obvinění v kauze Čapí hnízdo. Navíc to působí jako snaha mařit vyšetřování ukrytím na území nedostupném pro české úřady.

archiv

„Pokud jde o podnět zaslaný e-mailem na začátku tohoto roku Andrejem Babišem mladším o jeho údajném únosu do ciziny, tak toto oznámení bylo prověřováno kriminalisty prvního policejního obvodu mimo úkony trestního řízení, tudíž bez dozoru státního zástupce. Nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu,“ sdělil jen Ptáček a potvrdil tak starší vyjádření pražské policie.

Zůstává nepříjemná pachuť minimálně ze závažné neprofesionality, nebo dokonce ze snahy zamést extrémně citlivou kauzu pod koberec, čemuž nasvědčují některé indicie. Co se tehdy odehrálo?

Na Ukrajině proti své vůli

Koncem května přinesl portál Neovlivní zprávu, že policie vyšetřovala podezření z únosu premiérova syna do zahraničí. Vyšetřovatelé to zjistili z e-mailu Andreje Babiše juniora, který byl odeslán z jeho mobilu Kriminalistickému ústavu.

Stálo v něm, že jej kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli a chce po něm, aby dělal věci, které dělat nechce. Jak se později ukázalo, šlo o jeho pečovatele-bodyguarda ruského původu Petra Protopopova, který měl donedávna trvalé bydliště v Moskvě.

Kriminalistický ústav předal tento podnět vyšetřovatelům z obvodního ředitelství policie Prahy 1. Policie kontaktovala právníky Babišovy rodiny, ovšem premiérova syna se jim vyslechnout nepodařilo.

Právníci policii ujistili, že je vše v pořádku, což doložili fotografií juniora s jeho matkou pořízenou v Bratislavě. Na důkaz aktuálnosti drželi v ruce časopis s příslušným datem. Policisté následně případ uzavřeli s tím, že nic nenasvědčuje trestnému činu. Na tom, jak vidno, trvají dodnes.

Dva šílené roky

Mezitím ovšem vyplavaly nové skutečnosti, vyplývající z výpovědi Babiše juniora pro portál Seznam. „Poslední dva roky jsem zažil něco šíleného,“ sdělil novinářům. Potvrdil, že byl s Protopopovem na Krymu a byla z něj cítit úleva, že se ve Švýcarsku dostal z jeho dosahu k lepším lidem.

„Z toho člověka mám strach. On zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu. On mi řekl na Ukrajině: Já i tvůj otec uděláme všechno pro to, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně),“ prohlašoval junior o svém bizarním průvodci, kterému premiér naopak poděkoval za vzornou péči.

Nepříliš dobré mínění má i o bodyguardově ženě Ditě Protopopové, oba s vazbami na okruh Agrofertu, která bez jeho vědomí předala jeho zdravotní zprávu policii, na jejímž základě žádali Babišovi právníci o zastavení stíhání.

Mezitím se Babišův aparát snaží juniora mediálně představit jako těžkého schizofrenika, k čemuž používá i skandální výpověď Protopopova, který v exkluzivním rozhovoru pro deník Právo mnohonásobně porušil ochranu osobních údajů svého bývalého svěřence. Tomu odporuje už jen prostý fakt, že „těžce nemocný“ syn vycestoval na dlouhou dobu za hranice do oblastí s bezpečnostním rizikem bez lékařského doprovodu.

Pokud Protopopov bohorovně odpovídá na otázku, proč jeli zrovna na Krym, slovy „jistě víte, že nejsem Čech, takže z mého pohledu to není žádné anektované území, ale součást Ruska stejně jako Kaliningrad,“ a premiér české vlády nelegální cestu s ruským vízem posvětí, je to jak scénář z brakového špionážního filmu.

Případ takto nelze uzavřít

Jarní odložení vyšetřování únosu Babiše juniora je dnes kritizováno experty z branže. „V žádném případě se takto nemá postupovat, to je těžko uvěřitelné. Normální je, že se takový člověk vyslechne, aby se nade vší pochybnost vědělo, jestli je, či není v pořádku. A pokud by byl v cizině, tak se nechá vyslechnout cestou právní pomoci. Ale bez toho, že s tím člověkem mluvíte, nemůžete takový případ uzavřít,“ tvrdí bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek. Vyvodil by odpovědnost a vyměnil vyšetřovatele.

Nezbývá než se ptát, proč se tak stalo, a jedno vysvětlení se nabízí. V té době prováděla Babišova menšinová vláda v demisi brutální čistky v bezpečnostních sborech, zjevně za účelem ochránit premiérovy zájmy.

Čistky Babišovy vlády

První v únoru přišel na řadu ředitel GIBS Michal Murín, jehož premiér tlačil k rezignaci pod pohrůžkou skandalizace. To se nakonec skutečně odehrálo a Murín v dubnu odešel po masivní dehonestační kampani.

V březnu byla v Mladé frontě DNES spuštěna kriminalizace dnes už bývalého vedení civilní rozvědky v čele s ředitelem Jiřím Šaškem a jeho náměstkem Zdeňkem Blahutem kvůli údajným a dosud nedoloženým nesrovnalostem v hospodaření v řádu stovek milionů korun.

Na odchodu byl v té době i policejní prezident Tomáš Tuhý. Už loni po parlamentních volbách vycítil, že se ho chce premiér Babiš zbavit kvůli sporům o policejní reorganizaci, což jistě minimálně zčásti paralyzovalo vedení policie.

ČTK

Co je ale zejména důležité, v polovině května odešel ředitel pražské policie Tomáš Trojánek, který držel ochrannou ruku nad vyšetřovatelem Čapího hnízda Pavlem Nevtípilem. Na jeho místo přišel už pod Babišovou kontrolou Jan Ptáček, od něhož se podobný přístup očekávat nedá.

V takové atmosféře mají policisté rozhodující o takto závažné kauze jistě poněkud svázané ruce. Pro dokreslení situace lze doplnit, že v té době byl ministrem vnitra Lubomír Metnar, o němž se tradují dobré vazby na okruh Zemanova poradce Martina Nejedlého.

Nezákonné překročení ukrajinských hranic

Už dnes kauza zavání mezinárodní blamáží se spojeneckou zemí České republiky, protože byly porušeny ukrajinské zákony. Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. Oznámil to Oleh Sloboďan z kanceláře šéfa ukrajinské pohraniční služby.

O nezákonném vstupu na Krym je přesvědčen i zmocněnec ukrajinského prezidenta pro Krym Borys Babin: „Jsem si prakticky jist, že přes kontrolní stanoviště ho nevezli. Na Krym se tak musel dostat nelegálně letadlem nebo autem z Ruska.“ To opravdu premiér a otec v jedné osobě netušil, jakému svého syna vystavuje riziku?

Co všechno ještě ustojí premiér Babiš, který sám nikdy neodstoupí, ačkoli původně do politiky vůbec nechtěl? Dnes má k setrvání v politice i zřetelné osobní důvody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner