Policie vyšetřuje pobodání muslima v Praze. Útoku předcházely drastické výhrůžky

Eric Drooker

V Praze byl v sobotu ráno pobodán muslim, který se se svou přítelkyní, aktivistkou Evou Zahradníčkovou (více zde), dlouhodobě angažuje v pomoci uprchlíkům a který 22. listopadu 2015 vystoupil na Václavském náměstí, aby se pokusil vysvětlit, že muslimové nejsou teroristé a že ti muslimové, kteří žijí v České republice, před islamisty sami kdysi utekli.

Podle napadeného si na něj útočníci počkali poblíž domu, když šel ráno běhat. Dva muži na něj zaútočili nožem a bodli jej do břicha. Útok se snažil odrazit kopanci a zřejmě i díky tomu přežil. Útočníci napadenému nic nevzali, pouze na něj pokřikovali xenofobní nadávky „Ty kur*o jedna islámská.“

Jak pro Svobodné fórum řekla přítelkyně napadeného, útokům předcházely drsné výhrůžky. „Stěhuj se, nebo tě zabijeme!“, zněl například vzkaz na lístečku za stěračem jeho auta. „Zapálíme tě“, stálo na jiném lístku o pár dní později.

Muslim, původem z Čerkevzské republiky, žije v Praze již 14 let a nikdy předtím zde žádné potíže neměl. Tlaky vůči své osobě zažívá až v posledních měsících, kdy se vyhrotilo napětí kolem uprchlické krize a kdy se zároveň začal angažovat v pomoci potřebným. Překládal pro uprchlíky na Hlavním nádraží, v detenčním zařízení Bělá-Jezová, jezdil pomáhat do Slovinska i Chorvatska a o rodiny uprchlíků se stará také v Německu a Rakousku. Většinu aktivit podniká společně se svou přítelkyní Evou Zahradníčkovou, která dnes prohlásila, že se zastrašit nenechají a v jejich činnosti je to nijak neomezí.

Pražská kriminálka uvalila na případ informační embargo a napadenému, jehož stav je stále vážný, poskytli policejní ochranu.