Policie vyšetřuje Sebastiana Kurze pro podezření z úplatkářství

Sebastian Kurz (Evropská unie)

Sebastian Kurz | FOTO: Evropská unie

Rakouský kancléř Sebastian Kurz je vyšetřován pro podezření z úplatkářství a zneužití důvěry. Podle agentury Reuters to oznámili rakouští protikorupční prokurátoři. Stalo se tak po razii v centrále Kurzových lidovců (ÖVP), kancléřství a ministerstvu financí. Rakouské úřady zároveň oznámily, že spolu s Kurzem vyšetřují dalších devět lidí.

Kurz a jeho kolegové podle sdělení státního zastupitelství pro hospodářskou kriminalitu a korupci (WKStA) čelí podezření, že si koupili kladný mediální obraz za peníze daňových poplatníků.

Eric Drooker

Podle WKStA kauza začala v roce 2016, kdy Kurz počal jako ministr zahraničí usilovat o nejvyšší pozice v ÖVP a o kancléřství. Podle vyšetřovatelů existují náznaky, že v zájmu Kurze byly použity prostředky ministerstva financí na zveřejnění „výhradně politicky motivovaných, někdy zmanipulovaných průzkumů společností pro výzkum veřejného mínění“. Podle rakouských médií úřady podezírají ministerstvo financí z nákupu reklam v bulvárním listu výměnou za kladné průzkumy a články o Kurzovi a jeho straně.

ÖVP a mediální společnost obvinění odmítají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články