Policie začala prověřovat dění kolem prezidenta. Ve hře je přisvojení pravomoci i neposkytnutí pomoci

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář (ČTK/Hájek Ondřej)

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

Policie na základě trestních oznámení začala prověřovat dění kolem prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s jeho hospitalizací. V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Lidé v trestních oznámeních upozorňovali mimo jiné na možný trestný čin přisvojení prezidentské pravomoci nebo neposkytnutí pomoci. Činů se měli dopustit lidé kolem prezidenta. Informaci přinesla Česká televize.

„K Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6 bylo doručeno či postoupeno více podání, jejichž počet nemusí být v současné době konečný. Tato byla vyhodnocena jako trestní oznámení související s děním okolo výkonu prezidentské funkce. Jedná se mimo jiné i o ta trestní oznámení, která byla zveřejněna na různých webových platformách, ať již jde o sociální sítě či se objevila ve veřejných sdělovacích prostředcích. Státní zastupitelství všechna již doručená podání administrativně zpracovalo a po prvotním posouzení jejich obsahu je postoupilo k přijetí dalších opatření policejnímu orgánu. Nyní tedy probíhá prvotní fáze přípravného řízení označená jako prověřování. Smyslem prověřování je objasnění a prověření skutečností, které mohou nasvědčovat tomu, že mohl být spáchán trestný čin,“ uvedl na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí pražských žalobců Cimbala.

()

„Rovněž mohu potvrdit informaci vyplývající z tiskové zprávy Okresního státního zastupitelství v Rakovníku, která byla uveřejněna na jejich webových stránkách a týká se postoupení částí podání právě k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6. Další informace s ohledem na zákonem danou neveřejnost přípravného řízení k věci poskytovat nebudeme,“ doplnil Cimbala.

Rakovnické státní zastupitelství už minulý týden uvedlo, že se jedná o trestní oznámení „pro podezření ze spáchání přečinu neposkytnutí pomoci a přečinu přisvojení pravomoci úřadu ve vztahu k panu prezidentu republiky“. Podezření na neposkytnutí pomoci předali žalobci policii k prověření, část zmiňující možné zneužití prezidentských pravomocí pak putovala už k výše zmíněnému státní zastupitelství pro Prahu 6. i když to žalobci výslovně neuvádějí, dá se předpokládat, že trestní oznámení míří na nejbližší spolupracovníky hlavy státu. Premiér Andrej Babiš například před několika dny řekl, že si při stvrzování dekretů pro osobnosti nominované na státní vyznamenání všiml, že dokumenty nejsou Milošem Zemanem podepsané, ale je na nich pouze razítko s podpisem hlavy státu.

Policie už delší dobu prověřuje další události spojené s hospitalizací prezidenta – prověřuje například jiná trestní oznámení, jejichž autoři se domnívají, že podpis na svolání zasedání nově zvolené sněmovny na 8. listopadu se vůbec nepodobá tomu, jak se Zeman podepisoval v minulosti. Zároveň policie na svém oficiálním twitterovém účtu už 19. října informovala, že po tiskové konferenci šéfa senátu Miloše Vystrčila, na níž zaznělo, že Miloš Zeman aktuálně není schopen plnit pracovní povinnosti, „zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice“.

Miloš Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nepřetržitě hospitalizovaný od neděle 10. října, kdy ho tam převezla speciální sanitka. ÚVN ani Hrad dosud neoznámily, s čím přesně se prezident léčí. Spekuluje se mimo jiné o selhávání jater. Podle informací deníku FORUM 24 je Zeman od minulého týdne vyživován speciální sondou zavedenou přímo do žaludku. A je připojen k přístroji, který zastupuje právě funkci jater.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]