Policie zadržela exnáměstka civilní rozvědky, má jít o účet Julius Šuman. U Chovance prý nezasahovala

ČTK

Ministra vnitra Milan Chovanec | FOTO: ČTK

Policisté dnes zadrželi bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta. Uvedly to Česká televize a Mladá fronta Dnes ze svěřenského fondu Andreje Babiše. Podle informací Ekonomického deníku byl zadržen i bývalý šéf ÚZSI Jiří Šašek. Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze následně v tiskové zprávě uvedlo, že v souvislosti s hospodařením ÚZSI dnes policie obvinila jednu osobu z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle médií policie u Blahuty provádí domovní prohlídku, exnáměstek je nyní vyslýchán. Česká televize uvedla, že policisté zasahují rovněž u exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), ten to ale vzápětí popřel s tím, že je k dispozici. Spekuluje se o tom, že zásahy mohou souviset i s twitterovým účtem Julius Šuman, který před dvěma lety zveřejňoval nahrávky premiéra Andreje Babiše.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze sděluje, že státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření ÚZSI trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl Marek Bodlák z VSZ. Státní zástupce dodal, že další informace nelze poskytnout kvůli utajení.

Blahut byl náměstkem civilní rozvědky od září 2014 do loňského ledna. Úřad pro zahraniční styky a informace se zabývá informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Na rozdíl od Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství (VZ) například nesmí pořizovat odposlechy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner