Policie zadržela osm lidí kvůli přidělování městských bytů v Brně, dělá domovní prohlídky

Ilustrační foto (ČTK / Petr Švancara)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK / Petr Švancara

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, oznámilo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Informovala o tom předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková, která na nesrovnalosti při přidělování bytů upozorňovala.

„Policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob,“ uvádí státní zastupitelství. Policisté podle dostupných informací zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Státní zástupkyně si vyhradila poskytování informací v této věci. „Já mohu pouze sdělit, že náš útvar provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ řekl v úterý mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČTK)

Lukášová Spilková uvedla, že jako předsedkyně kontrolního výboru dlouhodobě na nesrovnalosti při přidělování městských bytů upozorňovala. „Nejen na nakládání při přidělení, ale také na podivné směny, podnajímání bytů a tak dále. Chodily i podněty od občanů, kteří si všimli podivných věcí,“ řekla Lukášová Spilková.

„Na radnici Brno-střed policie nezasahuje, zaměstnanci, úředníci jsou v práci, fungujeme běžným provozem,“ řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Policisté v posledních letech zasahovali v Brně několikrát v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků. Odhalili organizovanou zločineckou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé. Jednalo se o kauzu s názvem Stoka, v níž šlo o ovlivňování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší trest 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud v kauze rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články