Policie zahájila trestní řízení v kauze Faltýnkova diáře. Věnuje se čtyřem případům

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na jednání Poslanecké sněmovny  (ČTK)

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na jednání Poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Kontroverzní kauza diářů šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka z letošního jara má další pokračování. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Seznam Zprávám potvrdil, že se útvar zabývá nejméně čtyřmi případy z této kauzy.

Letos na jaře přinesl server Seznam Zprávy kauzu diářů, do kterých si šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek dělal své poznámky. Poznámky pojednávaly o plánech Babišova klíčového muže a detailech z jeho schůzek – některé z nich se týkaly státních zakázek, přidělování dotací i ovlivňování státních úřadů.

Eric Drooker

Podle nových zjištění serveru se případu věnuje také policie, která se zajímá nejméně o čtyři kauzy. „Uvedenými věcmi se náš útvar zabývá. Více informací k vašim dotazům poskytovat nebudeme,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Svědčí o tom také fakt, že si policie od redakce vyžádala dokumenty, důkazy a svědectví.

Jeden z případů, který zaujal centrálu proti organizovanému zločinu a jeho vyšetřování je prozatím nejdál, se týká podivné transakce minoritního podílu ve společnosti ČD-Telematika. Zahájeno má dokonce být i trestní řízení.

Další kauzou, která hrála roli v kauze Faltýnkových diářů, jsou dotace ministerstva školství ve výši 30 milionů, v nichž se šéf poslanců angažoval ve prospěch svého přítele, tenisového bosse Miroslava Černoška. Policie také prověřuje případ dopravních zakázek, který se podle Seznam Zpráv týká zejména Dopravního podniku hl. m. Prahy. S nástupem Jaroslava Faltýnka totiž začali u zakázek DPP vyhrávat jeho blízcí.

Sporný je podle policie i případ, který už dříve policie formálně odložila – jde o Faltýnkovo angažmá kolem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kdy se měl poslanec tajně scházet s předsedou Petrem Rafajem a zapojovat se v tendru na výběr mýta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]