Policie při razii zadržela i exministra Langera

Ivan Langer nemusí zatím vydat policii dokumenty, které souvisejí s jeho advokátní  praxí. (Pavel Hofman)

Ivan Langer nemusí zatím vydat policii dokumenty, které souvisejí s jeho advokátní praxí. | FOTO: Pavel Hofman

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dnes kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahují v Praze a Olomouckém kraji. Policejní prezident Tomáš Tuhý novinářům řekl, že prověřují i jedno z krajských policejních ředitelství a celostátní útvar spadající pod policejní prezidium. Podle informací ČTK byli i na olomouckém hejtmanství, v domě bývalého ministra Ivana Langra a v domě podnikatele Ivana Kyselého. Podle České televize se akce týká solární elektrárny Ševětín, zadrženo bylo několik lidí. Akce byla údajně pojmenovaná Vidkun, podle norského fašistického kolaboranta Vidkuna Quislinga, a byla pečlivě připravována a utajovaná, vědělo o ní jen několik málo lidí.

Zadrženi byli již exministr vnitra Ivan Langer a podnikatel Ivan Kyselý, protikorupční policie se také zajímá o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška, náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha a další. Při zásahu spolupracuje i Generální inspekce bezpečnostních sborů a mezi podezřelými jsou i zaměstnanci veřejné správy.

Ozbrojence na východě Ukrajiny podle informace z odposlechů řídil ministr obrany Sergej Šojgu. (archiv)

Podle policejního prezidenta Tuhého nyní kriminalisté shromažďují důkazy z výpovědí zadržených lidí. „Provádějí se také domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na několika místech České republiky,“ prohlásil policejní prezident. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že podnět k zahájení trestního stíhání uvnitř policie dala policie sama. „To znamená, že pro vedení policie to nebyla nová informace. Já jsem velmi rád, že se policie nebojí sáhnout do vlastních řad. Jasně to ukazuje, že vedení policie jde správným směrem,“ řekl.

Server Novinky.cz ráno napsal, že na policejním prezidiu byli u výslechu Langer a jeho známý Kyselý. Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec. Česká televize akci spojila s jihočeskou solární elektrárnou Ševětín. Uvedla také, že policie se zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS.

Ivan Langer (Pavel Hofman)

V tuto chvíli je podle ČTK policie stále v domě bývalého ministra vnitra Langera v centru Olomouce. Ráno tam stála minimálně tři policejní auta, do jeho domu vešel také muž s policejní páskou, videokamerou a posléze také s objemným kufříkem. Podobné auto stojí také před domem Langerova přítele, podnikatele Kyselého. V souvislosti s podezřením na úzké vazby na Kyselého a bývalého vysoce postaveného politika Langera vyšetřovala v minulosti Generální inspekce bezpečnostních sborů právě jednoho z náměstků olomouckého policejního ředitele. Zabývala se tehdy také tím, zda mohly mít jejich vztahy vliv na vyšetřování některých kauz. Inspekce však nakonec případ odložila.

Policie zasahovala také na olomouckém hejtmanství. „Jsou prováděny úkony trestního řízení na několika místech v ČR, mimo jiné v Olomouci a v Praze. Týká se to zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení,“ popsal situaci Právu olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Fotovoltaická elektrárna Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 MW třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v Česku. Vlastníkem elektrárny, která zahájila provoz v prosinci 2010, je polostátní ČEZ. Společnost ČEZ nemá zatím k zásahu žádné informace. „Zatím o tom nic nevíme,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Elektrárna má licenci, pokud by byl prokázán pravomocný trestný čin související s jejím udělením, tak by rozhodnutím soudu licence zanikla,“ řekl ČTK mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka. Do té doby nemá úřad podle něj k zásahu, co říci. „O všech elektrárnách podobné velikosti jsme před dvěma lety dali naše informace orgánům činným v trestním řízení v rámci koordinačního týmu. Skutečně netuším, kdo, co a jakým způsobem tam teď aktuálně řeší,“ dodal.

Aktuální zásah není jediným problémem týkající se solární energie v ČR. Soudy už řeší spory, kdy někteří provozovatelé solárních elektráren získali údajně neoprávněně licenci na provoz elektrárny na konci roku 2010, a zajistili si tak vyšší výkupní ceny, než kdyby licenci dostali až v dalším roce. Nejvyšší státní zástupce kvůli tomu podal na soud více než 20 žalob. Jeho bilance je vyrovnaná. Deseti žalobám Krajský soud v Brně vyhověl a deset jich zamítl. Některé případy se už dostaly k Nejvyššímu správnímu soudu.

Podle nedávných informací Respektu při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové podle Respektu zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nestaly. Druhým garantem projektu byla firma Mapro. Její tři bývalí majitelé podle Respektu tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí Langer. Za projektem stála od začátku neznámá firma Gentley, ještě před prodejem do rukou ČEZ koncem roku 2009 firmu převzala pražská společnost Energy Home System (EHS).

Eric Drooker

Největším výrobcem elektrické elektřiny ze slunce v ČR je polostátní skupina ČEZ, které patří 13 fotovoltaických elektráren v zemi, z toho čtyři z desítky nejvýkonnějších. Podle dat Energetického regulačního úřadu byly ke konci roku 2014 v Česku instalovány fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 2067,4 MW, což bylo o 65 MW méně než v předchozím období. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren zvýšil ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Tehdejší rozvoj fotovoltaiky vyvolává stále nejrůznější kontroverze.

 

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]