Policista vystupuje v dezinformačních videích. Ve volbách se chce dostat do zastupitelstva

Petr Bílý (Hnutí Havířov Sobě)

Petr Bílý | FOTO: Hnutí Havířov Sobě

Policista Petr Bílý je už přes rok v pracovní neschopnosti. Pravidelně však vystupuje v dezinformační internetové televizi KTV, na sociálních sítích pak šíří konspirační teorie o očkování, mobilních sítích 5G nebo chemtrails. To mu však zřejmě nestačilo. V letošních volbách kandiduje za nově vzniklé uskupení do zastupitelstva v Havířově. 

Na první pohled velmi nesourodá skupinka aktivních lidí,“ tvrdí o sobě hnutí Havířov Sobě, které kandiduje v letošních komunálních volbách v sedmdesátitisícovém Havířově. V čele kandidátky stojí čtyřiatřicetiletá Darja Škutová Tomaniecová, která je bývalou členkou hnutí ANO, za které seděla v předchozím volebním období v havířovském zastupitelstvu. Následně přešla jako nestraník do klubu KSČM, v posledních komunálních volbách se objevila na kandidátce hnutí SPD, za které byla zvolena do zastupitelstva. 

Odznak nosí nadále

Kandidaturu za Havířov sobě pak v polovině července na dezinformační internetové televizi KTV ohlásil pětatřicetiletý policista Petr Bílý. S ním vede policie kárné řízení, odznak ale nosí dále. Zvláštní situace se pak na začátku června odehrála v sídle karvinské policie. Podpraporčík Bílý totiž přivedl na své kárné řízení jako zmocněnce dezinformátora Ivana Smetanu. Ten si jednání v policejní kanceláři natáčel a vysílal živě na internetu, informoval web Aktuálně.czPod videem se objevily tisíce komentářů, které útočily na policisty. „Měli by se přejmenovat, chrání zločineckou vládu!“ napsala podle webu jedna ze sledujících. 

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Bílý a Smetana se pak shodují, že jde o politickou frašku a zakázku z Prahy. „Teď uvidíte v přímém přenosu, jak policie dostane na frak. GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů, pozn. red.) bych vyzval, aby už jel sem. Bude koho zatýkat,“ lákal ke sledování videa samotný Smetana. Ten je zakladatelem a provozovatelem internetové televize KTV. Jak zjistil Deník N, kanál se během pandemie stal jedním z nejúspěšnějších dezinformačních médií. Největší zásah má KTV na facebooku, kde příspěvky Ivana Smetany z Frýdku-Místku sleduje přes sto tisíc lidí.

„Kromě dezinformační klasiky, že neexistuje covid ani pandemie, šíří různé spiklenecké teorie o údajně smrtících 5G sítích a digitálních zbraních, že dochází ke genocidě národa, že policie vraždí občany,“ popsal deníku odborník na dezinformace Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost.

Podle něj Smetana, se kterým podpraporčík Bílý spolupracuje, o policii hlásá, že ji ovládl organizovaný zločin, že ho unesla a pokoušela se ho zabít. Máca tvrdí, že se dezinformátor zaměřil také na „odhalování“ chemtrails, tedy rozšířenou lež o kondenzačních stopách za letadly, která podle konspirátorů vypouštějí jedovaté chemikálie.

Smetana na provoz média vybírá od svých příznivců na transparentním účtu peněžité dary. Lidé nejčastěji přispívají v řádech stovek korun, někteří však posílají i desítky tisíc. V srpnu takto vybral přes 17 tisíc korun, například za první únorový týden dostal přes 30 tisíc korun. Od spuštění loni v červnu získal za zhruba sedm měsíců přes 300 tisíc korun. Smetana přitom podle exekučního rejstříku čelí dvěma exekucím, které dosud nesplatil. Jedné z roku 2009 ve výši 45 tisíc a druhé z roku 2017, upozornil Deník N. Na tyto prostředky ale exekutoři sáhnout nemohou. 

Jak zjistil deník FORUM 24, finanční problémy měl také kandidát do zastupitelstva a policista Petr Bílý. Důvodem byly dluhy za více než půl milionu korun u bank, pojišťovny a nebankovní společnosti. V letech 2013 až 2018 byl proto v insolvenčním řízení. Vyplývá to z veřejně přístupného insolvenčního rejstříku.

Podpora od dezinformátora

Kvůli účasti ve Smetanově vysílání z konce listopadu čelí kárnému řízení policista Bílý. Na patnáctiminutovém videu, které má na sociálních sítích milion zhlédnutí, říká, že musel podat trestní oznámení kvůli tomu, že tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) schválila opatření, podle kterých lidé v době epidemie koronaviru nesměli do hospod a ke kadeřníkovi. Podle Bílého šlo o apartheid a vydírání. „Jako policista jsem ze zákona musel konat,“ prohlásil.

Video využila také dezinformační scéna, s jejíž pomocí se podle české kontrarozvědky BIS snaží Rusko už dlouhodobě rozvrátit důvěru ve státní instituce, připomíná Aktuálně.cz. „Přelomové! První statečný, čestný policista Petr Bílý si splnil povinnost a podal trestní oznámení na apartheid a diskriminaci!“ napsal například portál cz24. Ten vojenské zpravodajství zařadilo po začátku ruské invaze na Ukrajinu mezi weby, které hybridně působí ve prospěch Moskvy, napsal iRozhlas.cz.

(Týdeník FORUM)

Podle nadřízených však Bílý povinnosti neplnil. „Je povinen zamezit střetu zájmů mezi služebními zájmy a zájmy osobními a ohrozit důvěru v nestranný výkon služby a i mimo službu se chovat tak, aby neohrozil dobré jméno policie,“ píše se podle webu Aktuálně.cz v dokumentu, kterým policie kárné řízení spustila. Moravskoslezská policie však kárné řízení komentovat nechce s tím, že je neveřejné. Výsledkem kárného řízení může být podle služebního zákona důtka, snížení platu, odvolání z pozice, nebo dokonce propuštění. 

Bílý však v aktivitách pokračuje. Další policisty společně se Smetanou dokonce vyzývají, aby se postavili na jejich stranu. Vládu Petra Fialy (ODS) pak obvinil z toho, že vydělením nového Útvaru proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě z Národní centrály proti organizovanému zločinu připravuje totalitu, upozornil web. 

„Pokud se stane primátorem Havířova, máte jistotu, že bude konat dle zákona v zájmu občanů. Sám o sobě říká, že pokud uspěje, bude živě vysílat vše, co je možné,“ podpořil kandidaturu policisty do havířovského zastupitelstva Smetana, který se prohlašuje za prezidentského kandidáta. Ten pak podává trestní oznámení na novináře i odborníky. „Prosím vás, je tu ještě někdo, na koho Ivan Smetana nepodal trestní oznámení? A mohl bych ho vidět? Každým dnem je nás víc a víc a naše řady se rozrůstají,“ napsal nedávno v nadsázce na sociální síti Roman Máca.

Koktejl šmakulád

Policista Petr Bílý, který kandiduje za uskupení Havířov Sobě ze sedmadvacátého místa, na sociálních sítích v nedávné době sdílel například video z protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kterou podle premiéra Fialy organizovali příslušníci ruské páté kolony. Jedním ze svolavatelů akce je Ladislav Vrabel. Ten vybíral od lidí peníze, které pak chodily na soukromý účet jeho ženy. Sám Vrabel tvrdí, že se živí podnikáním. Podle insolvenčního správce ale nemá žádné příjmy. Dluží totiž tři miliony korun. 

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Na facebookovém profilu policisty Bílého se objevuje také příspěvek, podle kterého zpěvačka Hana Zagorová zemřela kvůli očkování proti onemocnění covid-19. Sdílí také dezinformace o údajném chemtrails. „Hliníkový východ slunce z Havířova. Není nad to se po ránu nabít pořádným koktejlem šmakulád,“ napsal k fotografii oblohy. Naposledy společně se Smetanou ve videu komentoval příběh, podle kterého se měli policisté pokusit unést právě Smetanu. „Dne 15. 9. 2022 se mě pokusili zatáhnout do auta a odvést dva zakuklení muži, kteří neměli žádné oprávnění k tomuto zásahu,“ popsal Smetana, který se označuje jako prezident KTV. Ten zároveň oznámil, že Bílý bude v této věci jeho zmocněnec a důvěrník. 

Na webu uskupení Havířově Sobě se policista Bílý téměř nevyskytuje. Objevuje se jen v jednom videu, v sekci „naši lidé“ byste jeho fotografii hledali marně. Zda se za něj stydí, není jasné. Člen volebního štábu Libor Gavlas však webu Aktuálně.cz v červenci řekl, že kárné řízení pro podezření z porušení povinnosti policisty jeho hnutí nevadí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články