Policisté a vojáci na každé okresní silnici. Vyzkoušeli jsme, jak taková kontrola probíhá

Policie ČR

Kontrola u Chebu | FOTO: Policie ČR

V pondělí chce vláda Andreje Babiše odstartovat něco, co Česká republika ještě nezažila. Pod hrozbou dvacetitisícové pokuty bude držet lidi v katastrech jejich bydliště, na nákupy budou smět nejdále v rámci okresu. Na vše budou při kontrolách dohlížet policisté, které pravděpodobně doplní až pět tisíc vojáků.

archiv

Tradičně vláda zavádí také řadu nesmyslů. Například že na výlet lidé nemohou mimo katastr obce, ve které žijí. Na nákup autem ale do jakékoliv obce v okrese mohou. Ovšem musí použít auto. Jet na nákup na kole nebo autobusem zřejmě neexistuje.

A jak takové kontroly budou vypadat? Je teprve sobota a nařízení vláda vydala v pátek pozdě večer. Platí od pondělí. To znamená, že vše může „překopat“ alespoň desetkrát, jak to umí. Nicméně pokud by se vláda držela vyzkoušeného, tedy kontrol, které policisté provádějí například v okolí uzavřeného Chebu, byla by situace následující. Pro ilustraci jsme se v pátek vypravili autem od Karlových Varů do Chebu na schůzku s představitelem města. Na cestě po hlavní silnici jsme potkali dvě kontroly. První mezi Vary a Sokolovem, druhou před Chebem.

Auta pojížděla krokem okolo policistů, zastavovali téměř každé a chtěli vidět doklady, znát účel cesty. Testovací posádku deníku FORUM 24 nechali projet. Nicméně museli jsme předložit novinářský průkaz a doložit účel cesty, ukázat část e-mailové komunikace potvrzující termín schůzky s chebským politikem, za kterým jsme jeli.

Státním a dopravním policistům na dálnici pomáhali příslušníci vojenské policie. Zdržení u každé kontroly bylo zhruba 10 minut. Mluvčí policie v Karlovarském kraji uvedla, že policisté při kontrolách během 24 hodin nevpustili do Chebu a okolí 200 lidí, celkem za posledních 14 dní, po které uzávěra platí, to bylo 4300 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner