Policisté spoutali a zatkli ženu, která údajně porušila vládní opatření. Mají k tomu pravomoc

Ilustrační foto (flickr.com/Postdlf)

Ilustrační foto | FOTO: flickr.com/Postdlf

Vládní koronavirová opatření je nutné dodržovat za každou cenu. Tak se k zákazům a jejich nerespektování stavějí ve Velké Británii. Policie dokonce dostala příkaz, aby pokutovala všechny, které přistihne při porušování nařízení. Jak informuje deník Daily Mail, někteří strážníci vzali kontrolu velmi „zodpovědně“ a do akce se dostala i pouta a hrubější zacházení.

Britští policisté mají nyní větší pravomoce, než je jinak zvykem. V důsledku rychlého šíření covidu-19 a nedodržování opatření spojených se současným stavem mohou například pokutovat občany. Za porušení pravidel mohou vybírat až 200 liber (cca 5800 korun). 

Jak se ovšem zdá ze záběrů respektovaného deníku, někteří policisté jsou až příliš horliví. Objevila se videa, na nichž tři policisté perlustrují ženu, která měla kvůli cvičení opustit svůj dům víckrát než jednou za den. Na dalším zase čtveřice strážníků agresivně a za pomoci pout zatýká paní, která seděla s kávou na nábřeží na lavičce. 

Podle vyjádření policie jsou ovšem takové metody „přísného vymáhání“ protiepidemických nařízení nutné. Proto mají strážníci i novou pravomoc. Nyní stačí pouze jedna výzva člověku, který podle nich koná v rozporu s tím, jak nakázala vláda. Pokud „jednotlivec nebo skupina lidí nezareaguje správně, může následovat vymáhání bez opakovaných pokusů a výzev“, píše se v pokynech Národní rady policejních ředitelů. To ve výsledku znamená, že policie může zatýkat mnohem rychleji než dříve.

FORUM 24 (archiv)

„Kdyby po naší zemi pobíhal ozbrojenec, který zabil 1000 lidí jako včera covid, a vláda by nařídila »zůstaňte doma«, každý by řekl: Dobře, udělám to, nepůjdu s přáteli na kávu ani na procházku do parku,“ říká mluvčí rady s tím, že nyní tomu tak není. „Od října nabádáme důstojníky, aby postupovali rychleji a rázněji při ukládání pokut, když lidé jasně porušují předpisy a neposlouchají výzvy,“ dodal.

Šíření koronaviru je nyní ve Velké Británii až nečekaně rychlé. Hodně tomu „napomáhá“ i nová mutace viru, která se poprvé objevila před Vánocemi v Londýně. Během svátků se ovšem začala šířit po celé zemi, protože mnoho lidí se z hlavního města rozjelo do všech koutů Spojeného království za svými rodinami.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]