Policisté v Moskvě znásilnili odpůrce války. Vše natočili a nutili jeho přítelkyni, aby se na video dívala

Arťom Kamardin (Nexta / se souhlasem)

Arťom Kamardin | FOTO: Nexta / se souhlasem

Moskevská policie zbila a znásilnila odpůrce ruské agrese na Ukrajině a básníka Arťoma Kamardina, informovalo v úterý na svém webu Rádio Svoboda (RFE/RL). To zároveň dodalo, že si policisté znásilnění provedené činkou natočili a přinutili přítelkyni Kamardina, aby se na záběry dívala. 

Kamardin se 25. září účastnil básnického večera, který se koná na moskevském Majakovského náměstí vždy poslední neděli v měsíci. Setkání bylo tentokrát věnováno protestu proti ruské mobilizaci, kterou prezident Vladimir Putin vyhlásil ve svém projevu minulou středu.

(Týdeník FORUM)

Právě na nedělním setkání se měl Kamardin nelichotivě vyjádřit o samozvaných republikách vyhlášených proruskými separatisty na Ukrajině. Policie následně v pondělí vtrhla do bytu, který básník obývá společně se svou přítelkyní Alexandrou Popovajevovou a kamarádem Alexandrem Menukovem, napsal list Novaja Gazeta.

Podle něj policisté Kamardina nejdříve surově zbili a následně mu do zadku strčili činku. Kamardinův právník Leonid Solovjov tvrdí, že se snažil v době celého incidentu do bytu dostat. Policisté mu to však měli zakázat s tím, že uvnitř provádí inspekci.

Kamardin se následně musel za svá slova na policii omluvit do kamery, záznam pak policisté zveřejnili na sociální síti. Nyní je vyšetřován za podněcování nenávisti s hrozbou použití násilí. V Rusku mu za to hrozí trest až šest let za mřížemi. Momentálně je s blíže neurčenými zraněními v nemocnici, kam byl převezen po 48 hodinách strávených ve vyšetřovací vazbě.

Policie k výslechu předvedla také Kamardinova spolubydlícího a přítelkyni. Alexandra Popovajevová po propuštění prohlásila, že jí policisté během výslechu trhali vlasy, na obličej jí lepili samolepky a snažili se jí zalepit pusu sekundovým lepidlem. Zároveň jí měli vyhrožovat znásilněním a nutit se dívat na videozáznam, kde znásilňovali Kamardina. „Říkali mi, že pět z těchto mužů mě hromadně znásilní,” popsala hrůzný zážitek. 

Popovajevová po propuštění z policejní stanice musela vyhledat lékařskou pomoc. Podle svých slov měla otřes mozku, pohmožděniny měkkých tkání na hlavě, bocích a poškozenou kůži na zápěstí levé ruky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články