Policistu v Rusku vyhodí, když nebude politicky neutrální. Podporovat Putina smí

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (Profimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: Profimedia

Policisté budou propuštěni ze služby, pokud nebudou zastávat neutrální politické názory. Zástupci ministerstva vnitra to sdělili sdělili stanici Dožď.

Jak uvádí Radio Svoboda, před zveřejněním článku o sérii propuštění policistů za odběr, lajkování a komentování opozičních blogů a kanálů, zejména kanálu Alexeje Navalného na YouTube, se Dožď ještě otázal na stav věci na ministerstvu vnitra.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Úřad sdělil, že podle federálního zákona „O službě v orgánech vnitra“ musí policisté zastávat neutrální názory. To je také stanoveno v článku „nestrannost“ v zákoně o policii.

Jenže v praxi je tomu tak, že nejsou však známy žádné případy propuštění za podporu vládnoucí strany Jednotné Rusko, nebo jiného politického uskupení, popřípadě za podporu Vladimira Putina. Kromě toho nejméně pět úředníků ministerstva vnitra kandidovalo ve volbách v roce 2021 za putinovské Jednotné Rusko. Profil ministra vnitra Vladimira Kolokolceva se ještě pořád nachází na webových stránkách Jednotného Ruska v sekci „Tváře strany“.

V prosinci web Sibir.Realii informoval, že několik důstojníků ministerstva vnitra v různých ruských regionech bylo na konci listopadu donuceno napsat výpověď, mimo jiné i pod pohrůžkou paragrafu o extremismu.

„Julija Suvorovová, vedoucí vyšetřovatelka z Tomsku, byla donucena odejít od policie za to, že se přihlásila k odběru příspěvků od Nadačního fondu proti korupci (který byl označen za extremistickou organizaci a zahraničního agenta) a od Chytrého hlasování (výzva hlasovat ve volbách pro kohokoli, kromě Jednotného Ruska, pozn. red), a také za to, že komentovala publikace o špatných silnicích v Tomsku a diskutovala o ústavních změnách na internetu. Poté, co se Suvorovová rozhodla otevřeně promluvit o výhrůžkách svých šéfů, že pokud odmítne dobrovolně sepsat zprávu o svém propuštění, zahájí trestní řízení za extremismus, se na ni obrátili další kolegové, kteří byli propuštěni stejným způsobem ve stejný den, 25. listopadu. Někteří z nich neměli na internetu jediný kritický komentář, ale například odebírali Navalného kanál na YouTube nebo lajkovali příspěvky na jeho instagramovém účtu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]