Policisty v civilu poslal na FAMU kvůli tibetským vlajkám člen Zemanovy ochranky

Policisté v civilu přišli na FAMU zjišťovat, kdo v oknech fakulty vyvěsil tibetskou vlajku. (reprofoto ČT24)

Policisté v civilu přišli na FAMU zjišťovat, kdo v oknech fakulty vyvěsil tibetskou vlajku. | FOTO: reprofoto ČT24

Policejní návštěvu na FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám nařídil policista z Hradu, který patří pod útvar chránící prezidenta Miloše Zemana. Právě on poslal dvojici kriminalistů v civilu na akademickou půdu, aby při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze zjišťovali, kdo je zodpovědný za vyvěšení vlajek Tibetu. Napsal to server IHNED.cz

Až dosud se spekulovalo, že tuto policejní šikanu a omezování svobody projevu nařídil šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. Ten to však dnes odmítl. Internetové deníky Aktuálně.cz a IHNED.cz ovšem nyní zjistily, že šlo o velitele z jiné ochranné jednotky. Potvrdily jim to dva na sobě nezávislé zdroje.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se k novým detailům odmítl vyjádřit. „Další výstup pro sdělovací prostředky v souvislosti s bezpečnostním opatřením „Čína“ bude ve čtvrtek odpoledne,“ sdělil Tuhý.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že ho informace nezajímá a nepovažuje ji za důležitou. „Během návštěvy čínského prezidenta policisté svoji práci zvládli a toto je marginálie. Nepovažujeme to vůbec za důležité, je to pro nás absolutně nezajímavé. To, co zmiňujete, bude zajímat pouze pana Kalouska,“ prohlásil Ovčáček.

Prezidentova policejní ochranka oficiálně podléhá policejnímu prezidentovi Tuhému. Sídlí ale na Hradě a úzce spolupracuje s vojáky Hradní stráže a zaměstnanci hradního bezpečnostního odboru. I proto mohou mít na její chod neformální vliv i lidé z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana.

Tuhý se za zásah na FAMU v pondělí omluvil děkanovi fakulty Pavlu Jechovi. V dopise mu napsal, že za zásahem stáli dva velící důstojníci, z nichž jeden byl ze specializovaného celostátního útvaru a druhý slouží na prvním pražském policejním obvodu. Jména Tuhý neuvedl. Popsal jen, jak oba velitelé chybovali, když mezi sebou špatně komunikovali a byli příliš horliví. Policie nyní řeší, zda je potrestá a jak.

Tuhý přitom opakovaně odmítl, že by od něj vzešel pokyn, aby policie v ulicích během čínské státní návštěvy nutila lidi sundávat z oken tibetské vlajky a další protičínské symboly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]