Politici gratulují vládě k získání důvěry. To nejtěžší vás teprve čeká, vzkazují

Předsedové vládních stran (ČTK/Říhová Michaela)

Předsedové vládních stran | FOTO: ČTK/Říhová Michaela

„Gratuluji vládě Petra Fialy k získání důvěry a těším se na spolupráci,“ vzkázal senátor Jiří Drahoš vládě, která dnes po rekordně dlouhém jednání získala důvěru sněmovny. Ke gratulacím se přidávají i další. Podle některých má ale kabinet Petra Fialy ty nejtěžší úkoly teprve před sebou.

Poslankyně Eva Decroix poděkovala všem desítkám zaměstnanců sněmovny, kteří přišli do práce ve středu ráno, strávili zde celou noc a dnes pokračovali. „Bylo a je to pro ně velmi náročné a bez jejich podpory bychom jednat nemohli. Děkuji!“ reagovala.

Fotografii přímo ze sněmovny přiložil ke svému vyjádření ministr zdravotnictví Vlastimil Válek „Řečnický maraton ve sněmovně zakončilo úspěšné hlasování o důvěře vládě. Děkuji všem kolegům a my na ministerstvu pokračujeme v pracovním maratonu,“ napsal na twitter.

Fotografii ke gratulaci přiložila i exministryně Jana Maláčová (ČSSD). Na rozdíl od fotografie Vlastimila Válka ale není z poslanecké sněmovny. ČSSD se po říjnových volbách do sněmovny nedostala. „Blahopřeji nové vládě ke získání důvěry a doufám, že dodrží svůj největší slib, že Česká republika patří na západ. Protože západní životní úroveň nám ODS slíbila už před 30 lety! Řekneme si za pár let,“ napsala Maláčová.

Ke gratulacím nové vládě Petra Fialy se přidal i senátor Zdeněk Hraba. Upozornil, že ta těžší etapa vládu teprve čeká, a to udržet si důvěru občanů. „Naše země si zaslouží, aby důležité změny byly prováděny tak, že nebudou stavět lidi proti sobě, ale naopak spojovat. Doufám, že se to podaří,“ vzkázal.

ANO a SPD ukazují, jakou chtějí být opozicí

Jako jasného viníka rekordně dlouhého jednání vidí politici v opozici. „Přes dlouhou a často nekonstruktivní snahu opozice jsme se dostali k hlasování o důvěře vládě,“ reagovala první místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová. „Kabinet premiéra Fialy důvěru získal. Nyní začíná plnohodnotná práce a věřím, že i přes těžké období dokážeme obrátit směřování země k prosperitě a k upevnění občanských svobod,“ dodala.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Podle poslance za KDU-ČSL Toma Philippa ANO a SPD jasně ukázaly, jakou chtějí být opozicí. „Celých 22 hodiny byli v podstatě jen nekonstruktivní, destruktivní, ničeho se neštítící.“ Podle Philippa mohli už dnes ministři pracovat na 100 % s důvěrou sněmovny.

„Vím, že nejsou všichni spokojeni s prvními kroky a třeba i některými osobami, ale prosím o trpělivost a podporu. Vláda má proti sobě silnou, vycvičenou a lstivou opozici. Potřebuje proto mít v zádech spolupracující koalici. Přispěju k tomu i svým dílem!“ dodal následně Philipp.

„Trvalo to přes 23 hodin, ale to jimi neotřáslo. Zvládli to totiž spolu! Gratuluji a přeji mnoho úspěchů!“ ocenil vládní úspěch Marek Doležal, starosta Prahy 9.

Lídři děkují za důvěru

Za projevenou důvěru poděkovali i lídři koaličních strach. „Česká republika má vládu s důvěrou poslanecké sněmovny. Děkujeme za ni! Budeme vládou změny pro budoucnost,“ okomentoval premiér a šéf ODS Petr Fiala.

„Děkuji poslankyním a poslancům za vyslovení důvěry nové vládě. Teď je čas začít plnit naše závazky. Zaměřím se na dostupné bydlení, transformaci regionů a aby se peníze z evropských programů dostaly tam, kde je třeba. Prioritou je i digitalizace, která ušetří čas a peníze občanů,“ poděkoval znovuzvolený lídr Pirátů Ivan Bartoš.

„V první řadě chci poděkovat občanům ČR, protože je to odraz Vaší vůle. Jsem zároveň moc ráda, že poslanci a poslankyně tuto vůli naplnili a tím umožnili, aby se správy země ujala vláda změny pro budoucnost.,“ vzkázala předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Děkujeme za důvěru!“ reagoval také ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články