Politici komentují Babišův problém: Ostuda a selhání. Premiér tvrdí, že Evropská komise lže

Andrej Babiš (Zbyněk Pecák)

Andrej Babiš | FOTO: Zbyněk Pecák

Premiér Andrej Babiš zvolil svoji obvyklou taktiku, kerou používá vždy, když má nějaké potíže: Závěry Evropské komise o svém střetu zájmů označil za lež. K věci se ale vyjadřují i další politici a ti mají jasno.

„Je ostuda a obrovské selhání, že orgány našeho státu se nejsou sto dobrat pravdy a musí nám ji odhalit až EK. Teď jde o hodně peněz, o které naše země přijde a musí je po Agrofertu vyžadovat, a o to, jak se k tomu Andrej Babiš postaví,“ napsal europoslanec Luděk Niedermayer.

Velmi kritický byl také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Čeští daňoví poplatníci budou muset zřejmě zaplatit miliardy, které Agrofert neoprávněně čerpal. Takže i my, kteří na obludný konflikt zájmů Andreje Babiše upozorňujeme už řadu let, budeme moci říkat : Náš “drahý” předsedo vlády,“ uvedl na Twitteru.

Pirát Mikuláš Ferjenčík připomněl, že právě Pirátská strana poskytla Evropské komisi důležité podklady. „Skvělá práce našich analytiků přináší ovoce. Dobré je, že jsme jednali hned, kdybychom čekali, nemuselo by to teď jít o dvě miliardy korun, jak uvádí Guardian, ale třeba o 10 miliard,“ napsal.

Předseda ODS Petr Fiala má za to, že aktuální problém už by konečně měl vést k rezignaci Andreje Babiše. „Znovu se jen potvrzuje, že Andrej Babiš čelí obrovskému střetu zájmů a tím ohrožuje ústavní funkci premiéra a pověst země. V každé demokratické zemi by to znamenalo rezignaci premiéra na svou funkci. To ale od Andreje Babiše nečekám,“ říká.

Přidal se také lidovec Marian Jurečka. „Vždy je špatně, když země řeší problémy premiéra, místo aby premiér řešil problémy země. Pokud i právní analýza EK říká, že je A. Babiš ve střetu zájmu, pak je to vážný problém. Dobrý politik má myslet na svou zemi, pokud ji střetem zájmu ohrožuje, má z takové pozice odejít,“ sdělil na sociální síti.

„Tak už proti Babišovi nevedou “kampaň” jen čeští novinaři a opozice, ale i zahraniční média. To je až k nevíře, že si na našeho chudáčka premiéra všichni takto zasedli. Kdy část občanů pochopí, že Babiš není žadný státník ani poctivý podnikatel a že delá naší zemi jenom ostudu?“ myslí si 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]