Politici nesouhlasí se zdravicí prezidenta republiky, kterou poslal do Číny

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Dnes začal pro Čínu nový rok. Asijská velmoc vstoupila do tzv. roku Tygra. Při této příležitosti zveřejnil včera v podvečer český prezident Miloš Zeman zdravici, kterou adresoval svému příteli, čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a všemu čínskému lidu.

Relativně krátkou zdravici na svém twitteru zveřejnilo čínské velvyslanectví v Praze. Krátce poté se pod ní začaly množit většinou nesouhlasné reakce lidí, kteří ji zhlédli. Mezi nimi nechyběla ani vyjádření mnoha českých politiků.

Například senátorovi Pavlu Fischerovi se nelíbilo, že prezident přeje Číňanům, ale vlastním občanům nedokázal k státnímu svátku poslat 28. října ani zdravici a že se jasně ukázalo, jaké jsou priority Miloše Zemana.

Nevkusné zvláště v této době, kdy představitelé demokratických zemí včetně naší republiky bojkotují s poukázáním na porušování lidských práv olympiádu v Pekingu, přišlo pirátské poslankyni Kláře Kocmanoví Zemanovo konstatování, že „od sebe nejsou Česká a Čínská lidová republika vzdálené, a to nikoli v geografickém smyslu, ale ve smyslu zemí, které obě usilují o prosperitu a které se mohou opírat o bohaté kulturní dědictví.“ Lakonicky to shrnula do tweetu: „Sice u nás nemáme koncentráky, nešmírujeme naše občany, nezavíráme politickou opozici a neklademe si nárok na území cizích států, ale jinak si s Čínou ′nejsme vůbec vzdálení′. Prezident Zeman svým přáním Číně k novému roku dosáhl nového dna.“

Mnoha lidem samozřejmě také vadí, že nejvyšší velitel české armády a hlava našeho státu mlčí a nijak nekomentuje vyhrocenou situaci na Ukrajině. „Zdá se, že prezident Zeman ruskou agresi na Ukrajině tiše schvaluje, ale svému příteli Si Ťing-pchingovi k Novému roku popřát nezapomněl,“ hodnotí prezidentův proslov třeba europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Svůj nesouhlas vyjádřili i mnozí novináři. Například komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se nad novoročním pozastavil a připomenul Ujgury či Tibeťany, na které by se Zemanovo přání mělo rovněž vztahovat, a poznamenal, že jde o ponížení České republiky.

Čínské velvyslanectví zpočátku nesouhlasné komentáře pod videem mazalo, ale později na tuto snahu rezignovalo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články