Politici odmítají Zemanovo pozvání 28. října na Pražský hrad. Těšíme se na příští rok, vzkazují

Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání – ilustrační foto  (ČTK Roman Vondrouš)

Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání – ilustrační foto | FOTO: ČTK Roman Vondrouš

Již tradičně se v pátek 28. října uskuteční na Pražském hradě k oslavám vzniku samostatného československého státu předávání státních vyznamenání. Mnozí čeští politici se ovšem nezúčastní. Prezident Miloš Zeman totiž řadu z nich nepozval, což pobouřilo i některé z těch, kteří pozvánku obdrželi, a tak na Hrad odmítají dorazit. Z významné státní akce si prezident podle politiků opět udělal svou soukromou oslavu pro vyvolené a loajální. 

Petr Fiala (ODS) vydal v pondělí na sociálních sítích prohlášení, ve kterém reaguje na výzvy, aby oslavy státního svátku ignoroval, a svou účast vysvětluje. Přístup Miloše Zemana se mu sice nelíbí, přesto pro něj ovšem nepředstavuje důvod, aby se tradiční akce nezúčastnil. Pevně věří ve své správné rozhodnutí.

()

Prezident Zeman na předávání státních vyznamenání nepozval ani přední představitele státu – předsedu Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétu Pekarovou Adamovou, která tuto prezidentovu volbu ocenila. „Pozvánku na Pražský hrad jsem nedostala, čehož si od pana Zemana velmi vážím,“ napsala. Pozvánku neobdržel ani ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Opačný přístup než premiér Petr Fiala projevily strany TOP 09 a Piráti. V pátek na Hrad nedorazí žádný z jejich členů. TOP 09 se těší na příští rok. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je prezidentův výběr nedůstojný a na tom se podílet nehodlá. „Den vzniku Československa a památka TGM jsou nehodny takového jednání. Na Hrad nepůjdu,“ uvedl.

K TOP 09 a Pirátům se přidávají další politici. Místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která nyní zastává funkci předsedkyně, nenachází důvod pro svou páteční účast. „Mrzí mě, že pan prezident nedokázal ani v závěru mandátu překonat osobní a politické animozity a ve smyslu vyššího principu a respektu pozvat na udělování některé nejvyšší ústavní činitele,“ zveřejnila.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Hayato Okamura (KDU-ČSL), který je mezi pozvanými, zdvořile odmítl. „Doufám, že příští rok už budeme mít v čele státu lepšího prezidenta. Sám chci pro to udělat všechno, co bude v mých silách,“ napsal na svém účtu. Poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) se také omlouvá. „Bohužel styl politiky prezidenta Zemana se nezměnil, proto ani letos pozvánku nemohu přijmout. 28. říjen důstojně oslavím se svou rodinou. A snad za rok!“ očekává.

Stejně jako hejtman Josef Suchánek (STAN). „Počkám, až bude tento ceremoniál skutečně důstojný. Tedy až bude na Pražském hradě takový reprezentant našeho státu, který důstojnost ceremoniálu nebude ničit,“ napsal. Miloš Zeman je podle něj jedním ze dvou nejhorších prezidentů této země v celé její historii. „Zásadní opakovaná selhání morální, lidská, osobnostní, politická, státnická (vnitrostátní i zahraniční) opravdu nelze tolerovat ani omlouvat. A to ani věkem, ani zdravím. Škody napáchané na naší zemi a našich obyvatelích jsou větší, než si uvědomujeme,“ vysvětlil na svém twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články