Politici ostře odsuzují Zemanův tlak na očkování neregistrovaným ruským preparátem. Czernin mluví o ruském švábu

Miloš Zeman (facebook/Miloš Zeman)

Miloš Zeman | FOTO: facebook/Miloš Zeman

Jedním z hlavních důvodů, proč je nebezpečné obcházet Evropskou agenturu pro léčivé přípravky, je politický tlak, jemuž je na rozdíl od zmíněné evropské instituce vystaven Státní úřad pro kontrolu léčiv, či ministerstvo zdravotnictví, které by teoreticky mohlo i neregistrovanému preparátu udělit výjimku. Miloš Zeman tyto obavy právě naplňuje. Politici před jeho počínáním varují a odsuzují je jako službu cizí mocnosti.  Poslanec Jan Bartošek za tímto Zemanovým tahem vidí možnou přípravu Hradu na tzv. úřednickou vládu. 

Je vidět, že Miloš Zeman plní zadání z Kremlu velmi svědomitě, je to asi to jediné, jaké zájmy tady ještě pan prezident a jeho okolí jsou schopni hájit, komentovala ve svém vyjádření pro deník FORUM 24 pohrůžky z Hradu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Považuji to za naprosto nehorázné a nepřípustné zasahování do pravidel, která tu platí. Není důvodu dělat tu jakékoli výjimky pro Sputnik nebo jakoukoliv jinou vakcínu, jejichž výrobce není ochotný nebo schopný si získat certifikaci evropského regulátora, dodala s tím, že nemáme dělat z občanů pokusné králíky a rozhodně bychom tedy měli dodržet standardní postupy, jak tomu bylo i u ostatních vakcín jiných výrobců. Tento způsob prosazování těch zájmů, které tu potřebuje hájit Kreml, jen zapadá do celkového obrazu toho, co tu pan prezident za poslední roky dělá a páchá, uzavírá předsedkyně TOP 09.

Sputnik V (profimedia.cz)

Tvrdit, že schválení vakcíny Sputnik nás spasí, je od prezidenta čistá demagogie, napsal deníku FORUM 24 předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan.  Prezident by podle něj neměl vzbuzovat ve společnosti další obavy svými zjednodušujícími prohlášeními. Mám spoustu výhrad k výkonu ministra Blatného, ale rozhodnutí, zda bude, či nebude nadále ministrem, má být na premiérovi. Pokud by to nebylo svobodné rozhodnutí premiéra, tak je to nebezpečný precedens ohýbající ústavu, upozorňuje Rakušan. Prezident podle něj očividně rozjíždí lobbing za ruskou vakcínu v takovém rozsahu, že ohrožuje dokonce i ústavnost České republiky.
U ministra Petříčka se jedná o čisté vyřizování dlouho nevypořádaných účtů. Prezident má dlouhodobě odlišnou představu o směřování české zahraniční politiky než pan ministr Petříček, komentoval Rakušan Zemanův útok na ministra zahraničí.

Proti Zemanově nátlaku se ohradil i senátor Pavel Fischer. Miloš Zeman nemá co kádrovat a ovlivňovat rozhodování nezávislých úřadů! Šéfka SÚKL má prý špatný názor na ruskou vakcínu, a tak má být odvolána. Neslýchané! Doufám, že říjnové volby změní rozložení sil ve sněmovně a ta přestane blokovat ústavní žalobu na prezidenta, poznamenal na facebooku.

 

 

Bývalý diplomat Michael Žantovský upozorňuje na dezinformaci Miloše Zemana o tom, že by snad Itálie očkovala ruským preparátem. To je samozřejmě lež.

Místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin:

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL):

Poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová:

Předseda ODS Petr Fiala:

Předseda lidovců Marian Jurečka:

Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL):

Pro nesystémovost kritizoval Zemanovy pohrůžky i jeho spojenec z Babišovy vlády, ministr vnitra Jan Hamáček. „V České republice platí dělba moci a tím, kdo navrhuje jmenování a odvolání ministrů, je předseda vlády. My se řídíme koaliční smlouvou a tím jsou mechanismy dány. Tím, kdo navrhuje personální změny kabinetu, je předseda vlády,“ poznamenal.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) se zařekl, že Sputnikem se v jeho kraji očkovat rozhodně nebude:

Proti snaze Hradu obejít evropského regulátora se vymezují i experti mimo politiku. Šéfka SÚKL Irena Storová ve zjevné narážce na Zemanovy výhružky ubezpečila veřejnost, že se její instituce bude dál držet nastavených pravidel.

 

Nejhorší scénář se naplňuje – odbornost je pod bezprecedentním politickým tlakem. Držím ministrovi a ředitelce Storové pěsti, aby tento tlak se ctí ustáli. Je to v zájmu nás všech,“ reagoval dlouholetý šéfredaktor Zdravotnického deníku a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]