Politici ostře reagují na očekávanou výměnu ministrů zdravotnictví a školství

ČTK

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Ve středu podle zprávy CNN Prima News odejdou z vlády Andreje Babiše dva ministři: Robert Plaga, který vede ministerstvo školství, a také ministr zdravotnictví Jan Blatný. Blatný dostal od předsedy vlády zatím čtyři vytýkací dopisy, Plagu zase Babiš kritizuje kvůli plánu na návrat dětí do škol.

Objevují se první reakce na očekávané výměny ve vládě a jsou vesměs kritické. Na twitteru se již vyjádřili tito politici:

archiv

Senátor Tomáš Czernin: Pokud ministr nekývá dostatečně, je vyměněn. Blatný nechce Sputnik V a Plaga chce maturity. Nesplňují základní dovednost Babišova ministra bezpáteřnost. Končíte, pánové.

Europoslanec Tomáš Zdechovský: Nejdete @AndrejBabis na ruku, končíte! Další čistky, tentokrát asi i na ministerstvu školství. Půl roku před volbami chce vyměnit dokonce třetího ministra @ZdravkoOnline. Odborníci docházejí, co pane premiére?! Myslím, že by to @KarelHavlicek zvládnul.

Senátor Pavel Fischer: Pokud skutečně končí ministři školství a zdravotnictví, mají jedno společné. Oba budou po zásluze potrestáni za to, že se od Andreje Babiše nenechali šikanovat.

Michael Žantovský: Obvyklý postup je, že krysy opouštějí potápějící se loď. V tomto případě naopak hlavní krysa vyhazuje z lodi Blatného a Plagu, kteří se ji pokoušeli udržet nad vodou.

Expremiér Mirek Topolánek: Jeden by řekl, že nositel i zcela průměrných morálně volních vlastností bude mít zábrany vlézt do skomírající vlády pošahaného eštébáka. A ono ne! Tak snad nás ušetří povídaček o službě vlasti v hodině nejhorší…

Pavel Telička: Tento týden má údajně skončit ministr. V té vládní bídě celkem světlá výjimka. A údajně ho má nahradit poslanec a bývalý rektor Rais. Osobně jsem ho jako poslance poznal. Je mi líto dnešních mladých lidí a jsem rád, že moje děti už vystudovaly.

Nástupcem Blatného by měl být Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Prima spekuluje o tom, že ministrem školství se stane poslanec za hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně, hovoří se ale také o ambiciózním poslanci ANO Patriku Nacherovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner