Politici posílají hodně sil na Hodonínsko. Vláda by měla poskytnout rychlou pomoc, vzkazují

Podle předsedy ODS Petr Fialy jsou obrázky a videa z Hodonínska a Břeclavska jak z katastrofického filmu (ODS)

Podle předsedy ODS Petr Fialy jsou obrázky a videa z Hodonínska a Břeclavska jak z katastrofického filmu | FOTO: ODS

Několik obcí na Hodonínsku zasáhlo dnes na večer tornádo. Všechny jednotky integrovaného záchranného systému, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunuly na postižené místo. „Jsem na cestě na jižní Moravu, situace je velmi vážná,“ uvedl Jan Hamáček. Politici posílají hodně sil.

„Apokalyptické obrázky a videa z Hodonínska a Břeclavska jsou jak z katastrofického filmu. Chtěl bych vyjádřit svou účast všem, kteří byli postiženi. Je potřeba, aby vláda poskytla všem postiženým rychlou pomoc,“ reagoval na twitteru Petr Fiala (ODS).

Nemocnice v Hodoníně má kvůli tornádu plná lůžka. Podle Policie ČR pomáhají na místě neštěstí všichni dostupní policisté a sjíždějí se i hlídky z nejbližšího okolí a speciální pořádková jednotka.

„Hodně síly všem na Hodonínsku a Břeclavsku. Pevně věřím, že vláda poskytne všem postiženým rychlou a cílenou pomoc a že PR gesta půjdou v tomto případě stranou…“ napsal Jiří Pospíšil (TOP 09).

Politici vyzvali vládu k rychlému konání. Podle Jany Maláčové (ČSSD) mohou postižení počítat s pomocí od ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle meteorologa Michala Žáka mohlo tornádo s tak velkými škodami představovat bezprecedentní událost v novodobých českých dějinách. Údajně mohlo jít o stupeň tornáda 3 až 4. V Evropě jsou taková tornáda naprosto neobvyklá, řekl pro ČT 24.

Tornádo ničilo vše, co mu přišlo do cesty (ČTK)

„Přírodní katastrofa na jižní Moravě je strašlivá. Mnoho sil všem, které zasáhla. Je klíčové nyní spolupracovat a pomoci lidem, kterých se tragédie dotkla. Radek Holomčík, náš poslanec za Jihomoravský kraj, spolu s Piráty z regionu zjišťuje, jak mohou naši lidé v místě pomoci,“ reagoval Ivan Bartoš (Piráti).

Podporu vyjádřil i místopředseda ODS a primátor města Plzně Martin Baxa: „V Plzni myslíme na všechny, kteří byli postiženi přírodní katastrofou na Břeclavsku a Hodonínsku. Jsme připraveni pomoci dle potřeby.“

„Navrhuji uvolnit z krizové rezervy Středočeského kraje minimálně jeden milion korun na pomoc konkrétním a nejpostiženějším obcím. Rychlá pomoc je nejúčinnější,“ konstatoval Věslav Michalik (STAN).

„Jsem v duchu se všemi poškozenými ničivým tornádem na jižní Moravě. Máme skvělý integrovaný záchranný systém, který nepochybně pomůže v této těžké situaci. Modlím se, aby se katastrofa obešla bez obětí na životech a přeji brzké zotavení všem zraněným,“ napsala Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Jménem prezidenta republiky reagoval mluvčí Jiří Ovčáček: „Prezident republiky Miloš Zeman děkuje integrovanému záchrannému systému za pomoc při náhlé přírodní katastrofě, stejně tak děkuje starostům, hejtmanům a členům vlády. Prezident republiky vyjadřuje účast občanům, kteří čelí dramatickým následkům řádění přírodního živlu.“

Diecézní charita Brno vyhlásila sbírku na pomoc lidem zasaženým přírodními katastrofami na Hodonínsku a Břeclavsku. Lidé na sociálních sítích nabízejí pomoc.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]