Politici reagují na střet zájmů českého premiéra. Je to účelový a zmanipulovaný audit, brání se Babiš

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, ovládá totiž svěřenské fondy, do kterých vložil svůj majetek. Takový je závěr Evropské komise, která v pátek zveřejnila závěrečnou zprávu z auditu, který se zabýval dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert.

Zpráva spolu s vyjádřením českých úřadů potvrzuje již dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie, které firmy z holdingu dostaly od 9. února 2017, jsou podle auditu neoprávněné.

Andrej Babiš tyto závěry odmítá a svůj názor vyjádřil i na twitteru. „Je to účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů,“ uvedl.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Potvrdilo se, co jsme říkali roky – Andrej Babiš byl a je ve střetu zájmů. Nelze oddělit premiéra Babiše od Babiše – příjemce miliardových veřejných dotací. Věřím, že tato éra končí a definitivní tečku za ni udělají voliči. Čím kratší dobu bude Andrej Babiš u moci, tím lépe,“ napsal na twitter předseda ODS Petr Fiala.

„Je to přelomový závěr, který potvrzuje to, co tvrdíme od roku 2018 a nemá v historii Evropské unie obdobu. Agrofert musí vrátit veškeré nepřímé dotace,“ okomentoval dění europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ke zveřejněné zprávě z auditu Evropské komise se vyjádřil i europoslanec Jiří Pospíšil. „Jestli se Andrej Babiš spoléhal na to, že si experti Evropské komise nedají tu práci a nerozpletou nitky jeho kontroly Agrofertu, tak se chlapec docela přepočítal. Jeho střet zájmu není kampaň, ale opravdu velký průšvih,“ uvedl na twitteru.

Dovoluji si zdvořile požádat všechna česká média, aby přestala používat termín “údajný konflikt zájmů” a ode dneška uváděla přesně a pravdivě: “konflikt zájmů”,“ napsal bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, a dodal: „Případná žaloba státní správy Babišstánu k evropskému soudu nemá odkladný účinek.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]