VIDEO: Politici se musí postavit proti vůli národa, tvrdí Vášáryová

Eric Drooker

Opoziční poslankyně Národní rady Slovenska Magda Vášáryová se ostře ohradila proti postoji lidí ve střední Evropě k uprchlíkům. Podle bývalé herečky jsme dokázali, že si pouze hrajeme na křesťany, ale cizí osudy nás nezajímají. Toto chování prý bude mít nedozírné následky a politici nejen na Slovensku a v České republice by se měli postavil proti veřejnému mínění a pomoci lidem, kteří prchají z válkou postižených zemí.

Kdo udělal správnou věc, ukáže budoucnost

Vášáryová je přesvědčena, že ačkoliv je sedmdesát procent občanů na Slovensku proti přijímání uprchlíků, najdou se státníci, kteří půjdou proti většinovému názoru. „Politici, kteří chtějí být pro budoucnost a historii státníky, se nyní musí postavit proti vůli národa,“ řekla v pořadu Události, komentáře politička. „Nezlobte se, vy Čechové máte člověka, Masaryka, který se postavil proti antisemitské kampani a musel emigrovat, protože jste ho za to chtěli zabít. Někdy ale musíte zaujmout takový postoj. A jen ti lidé, kteří to dokážou, zůstanou v historii jako ti, kteří udělali správnou věc,“ myslí si Vášáryová.

Na křesťany si jen hrajeme
Odmítavý postoj k příjmu běženců je podle slovenské političky jasným důkazem našeho přístupu k víře. „Zjistili jsme, že nejsme křesťané. Křesťanství bereme jen jako folklor a chodíme si do kostela pouze pro ospravedlnění našich hříchů,“ kritizuje poslankyně. „To je vše, co děláme. Bojím se, že všechny ty řečičky, že máme milovat bližního jako sebe sama a že máme být pohostinní, jak se o našich národech říká, že to všechno neplatí. Že platí jen jediné – chránit si jen svou kůži a vykašlat se na ostatní,“ tvrdí bývalá velvyslankyně Slovenska v Polsku.

Hodnoty jsou pro nás podřadné
Kvůli přístupu, který Vášáryová odsuzuje, prý není možné ani řešit otázku hodnot, které by nám údajně měli uprchlíci narušit. „Jde o to, co považujeme za naše hodnoty. Já si myslím, že jsme ustrašeni z jedné věci. Z toho, že jsme za jakoukoliv funkci schopni se vzdát čehokoliv,“ je přesvědčena. „Ale nejen naší víry. Dokázaly jsme to za posledních sto let několikrát. Víme velmi dobře, že jsme ochotni kolaborovat za cokoliv, za jakoukoliv malou jistotu a vzdáme se čehokoliv,“ dodává.

Jde pouze o předvolební boj
Důvod, proč politici na Slovensku, v Polsku nebo v ČR straší občany a slibují jim, že migranty na území republiky nepustí, je prý naprosto jasný. „Tady na Slovensku jsou v březnu volby, v Polsku jsou za dva týdny a vystrašené tetky a strejdové půjdou volit ty, kteří jim řeknou – nikoho sem nepustíme, nebojte se, všechno bude takové jako dřív,“ vysvětluje Vášáryová.

Pes je pro nás víc než člověk
Zkušená slovenská opoziční poslankyně také ve vysílání České televize zopakovala svůj postoj, který prezentovala při nedávné návštěvě Prahy. „Kdyby u italských břehů přistálo 600 psů, lidé by je chtěli okamžitě zachránit, uprchlíci je tolik nezajímají,“ řekla tehdy. „Mám mailovou schránku zahlcenou asi 250 maily, abych hlasovala pro zákon o psech, ale nikdy jsem nedostala 250 mailů, abychom zachránili 60 tisíc syrských dětí,“ dodala k tomu Vášáryová v úterý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner