Politické proruské agitky radního ČT Xavera Veselého

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Radní České televize Hana Lipovská | FOTO: ČTK

Luboš Xaver Veselý, slečna Hana Lipovská, Petr Holec, paní Jana Bobošíková, všechno trochu postavičky, kterými se baví internet. Já však minulý týden s tou trojicí strávil. Odsledoval jsem jim na jejich videích snad deset hodin času. A bez ohledu na to, že Xaverova satira vysmívající se zdravé stravě je z úst tak nezdravě vypadajícího muže opravdu legrační, vyrostla nám z XTV účinná převodová páka mocenského tria Klaus–Zeman–Babiš. A že boj slečny Lipovské kopírující boj paní Bobošíkové proti České televizi má v Xaverově pořadu mocnou mediální palbu celého trsu pořadů člena Rady ČT Mgr. Lubomíra Veselého.

České prostředí je velmi výhodné pro hledání tajných mocenských komplotů a skrytých, zakonspirovaných vlivových vazeb. Zatímco američtí novináři se museli v podzemních garážích scházet s Hlubokými hrdly, v Čechách je (v plném znění a doslovně) mocenské uskupení Klaus–Zeman–Babiš na internetu. Spiklenci svůj diverzní vliv proti cílovým osobám a šíření dezinformací konají na plnou hubu ve svých youtube kanálech (a diváci jim za to v přímém přenosu platěj). A snaží se převzít kontrolu nad Českou televizí.

Lipovská je úžasná

Jistě náhodou v jednom z dílů pořadu Xaver Live, kde je vidět chat s diváky, kdosi pochválí jeho kolegyni z Rady ČT. A je další hřebíček do rakve veřejnoprávní televize zatlučen. Pan radní spustí vášnivou obhajobu slečny Lipovské, povzdechne si, že nechce přijít na rozhovor, a naváže filipikou proti České televizi. A zase má paní Bobošíková o jeden mediální bod navíc, její skandální odhalení z pořadu Aby bylo jasno přetlumočené o několik dní později slečnou  Lipovskou na jednání Rady ČT má další shlédnutí, a útok na ČT sílí. A sílí ruská propaganda, sílí různé varianty Zemanovy lži o Vrběticích, a tak si celá ta parta najednou bez povšimnutí vybudovala pomlouvačně politický, prokremelský,  a mohu-li užít takový výraz „Trikolórní“ kanál. Takovou KlausoZemanovu „vládní vlnku“, kde je momentálně hlavním ideologickým nepřítelem zpravodajství ČT, několik jejích konkrétních redaktorů a ředitel Petr Dvořák, SPOLU, STAN a Piráti.

Česká televize lže jak na běžícím pásu

Sledoval jsem luzný zjev pana magistra Veselého celý víkend a některé z jeho výroků jsem hodnotil s otevřenou hubou. Takový kecy byly nad rámec mé představivosti. Veselý vyhlásil válku několika reportérům ČT, těm, proti kterým se vymezuje dvojice Bobošíková–Lipovská. A nebral si servítky. Newsroom vysílá pravé lži, na které má divák přece nárok. Lže se tam jak na běžícím pásu. Umějí lhát skvěle. Národ má nárok na pravidelnou dávku manipulace. Novinářům z newsroomu říká „kobylky“. Či „svazácká úderka“. Jana Bobošíková je skvělá moderátorka, nepřistihl ji nikdy při lži.

Já nevím, jestli Veselý lže, nebo prostě už jen neumí rozlišit realitu od svých diváky honorovaných fabulací. V posledním svém pořadu ta skvělá moderátorka Bobošíková, co ji nikdy nepřistihl při lži, odvysílala hoax, dezinformaci o Pirátské straně. Pan radní si nevšiml, nebo si nevšiml, že lže, anebo už je mu to úplně jedno – stačí říkat nadávky a fujajat na tu správnou stranu.

Pak pan Veselý zesměšňuje útok ve Vrběticích, pořád dokola opakuje útoky na ředitele ČT Dvořáka – a jsou to tatáž obvinění, která vznesla slečna Lipovská v Radě ČT a která Dozorčí komise označila za nepravdivá, ale Veselému je to jedno. Nereferuje o realitě, jede propagandu.

Eric Drooker

Pouští kousky rozhovoru s šéfredaktorem Babišovy MF Dnes Jaroslavem Pleslem a dělají si z exploze srandu dva. Prý nám obě strany lžou – Amerika i Rusko, je tam tolik otazníků, a prostě zpochybňuje roli ruské armády, jak ho jen napadne. V jiném díle pouští ukázky ze svého (velmi vstřícně, ne-li análně vedeném) rozhovoru s Babišem, ten huláká po buransku, že by si vyprosil kecy poslankyně Pekarové, huláká, že novinář Dolejší je lhář, prolhanej novinář od Bakaly, Seznam jsou protibabišovské noviny, a vysmívá se výrokům paní poslankyně Pekarové o ruských špiónech u nás. Xaver přikyvuje a plnou vahou souhlasí – což v jeho případě skutečně něco znamená. Ano, když premiér říká, že poslankyně říká „kecy“, je samozřejmé, že novinářky jsou zrůdy a svině a měly by se jít učit na kuchařku. Ano, to je svět tradičních evropských hodnot – směs buranství, pivní sprostoty, obezity a primitivního nadávání směrem k ženám, kterým už jinak než nadávkami pánové dominanci ukázat nemohou.

Velkým Babišovým nepřítelem je senátor Vystrčil, takže jak skončí ukázka z Babišova hulákání, začne Veselý napadat Vystrčila. A najednou – myslí to jako ironii, ale ona to ironie není – povídá pan radní: „Asi jsem ta protidemokratická síla!“ Ano, to je pravda. Pak samozřejmě napadá radního Šarapatku, seznam jmen, které Šarapatka četl na demonstraci, přirovnává k seznamu jmen popravených, která hlásil rozhlas po atentátu na Heydricha, a používá všechny představitelné metody špinavé a křivé manipulace. A pořád dokola, jako kolovrátek, proti reportérům ČT.

Na scénu vstupuje doutník

Kromě Xavera samotného se do kampaně proti Babišovým nepřátelům zapojuje další ostřílený harcovník války proti ženám, pan Petr Holec. I on má u Xavera v kanále svou talkshow, Holec Live. Jeden moment mne zvlášť zaujal: Pronesl, že „Miroslava Němcová už je jenom směšná a patetická“. Podobná vyjádření muže k o generaci starší dámě jsou opravdu nepřijatelná. Od Holcovy reportáže v Reflexu snad před dvaceti lety, jaká prožíval dobrodružství s homoprostitutem v Thajsku, vím, že jeho vztah k ženám není jednoduchý. Ale musí to tahat i do politických komentářů?

Jinak jede stejnou agendu jako Klaus se Zemanem, potažmo Aeronet, Sputnik, Bobošíková, Lipovská a Xaver. Ale na rozdíl od Xavera kouří doutník, a i doporučí divákům konkrétní značku. Na kanále provozovaném členem Rady ČT je odvysílání reklamy na tabák fakt bomba. Holec znejisťuje – dle Zemanova vzoru – pachatele vrbětické exploze, agenti zpackali Skripala i Vrbětice (takže dle jeho názoru zřejmě sklad nevybuchl a byla to jen mediální exploze, nevím). Tím, že to tajné služby zveřejnily před volbami, vstoupily do politiky. A sáhodlouze vysvětluje, že ten výbuch – který najednou skutečně byl, a agenti ho nezpackali – nebyl státním terorismem, a že to si myslí jen (sic!) moderátor ČT Jakub Železný. A na ČT útočí opakovaně. Útočí na ty samé subjekty jako Veselý: Pekarová, Fiala, Piráti, a útočí na ně i jeho diváci. V pořadech bývá viditelný chat, kde mu píší diváci vzkazy a posílají peníze. A pak pouští ten samý hoax jako Bobošíková: Piráti chtějí brutálně zvýšit daň z nemovitostí. Takže jak Bobošíková (těsně propojená s radní Lipovskou), tak Holec na kanále radního Veselého šíří dezinformaci, kterou Pirátská strana dávno a viditelně popřela.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

V jednom z dílů Holec říká, že Xaver Veselý nechce odvolat ředitele ČT Petra Dvořáka, Xaver Veselý v kanále vedle zveřejňuje video s názvem „Chci odvolat ředitele ČT Dvořáka,“ a je jim úplně jedno, že si absolutně odporují. Lež a pravda pro ně zjevně nehrají žádnou roli. Vycházejí z toho, že jejich lži, když je celý komplex Bobošíková-Lipovská-Veselý-Holec zopakují v dostatečném množství, se stanou pravdou. A bohužel – pro část veřejnosti to skutečně platí. Lubomír Veselý vytvořil internetový videokanál, který hájí a nesmírně špinavými mediálními metodami prosazuje politické zájmy trojice Klaus–Zeman–Babiš. A videa jejich politické propagandy mají desetitisíce zhlédnutí.

A co zákon?

Zákon o České televizi výslovně říká: „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů; dále se nesmí podílet na podnikání v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, ani nesmí zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost jeho rozhodování v Radě.“

Radní Lubomír Xaver Veselý provozuje mohutnou a sledovanou internetovou televizi, která masivně vystupuje proti demokratickým opozičním stranám, České televizi, a intenzivně šíří informace a teorie, které nacházíme na proruských dezinformačních serverech. Opakovaně tam šíří nepravdivá obvinění z úst slečny Lipovské, obvinění, která zaznívají ve videokanálu Jany Bobošíkové. Napojení obou dam na Klause a Zemana, stejně jako až rektální vstřícnost magistra Veselého ke stejným politikům, když s nimi dělá jako moderátor rozhovor, najdete na netu v desítkách a desítkách verzí.

Přestože zákon o ČT něco podobného zapovídá, radní Lipovská opakovaně vystupuje ve prospěch Institutu svobody a demokracie Jany Bobošíkové, a radní Veselý provozuje politický videokanál, a všichni společně prosazují politický zájem skupiny Klaus–Babiš–Zeman. Když si přečtete znovu ten výše uvedený zákon, jistě mi dáte za pravdu, že něco takového ten zákon nepřipouští, a Lipovská s Veselým by měli Radu ČT okamžitě opustit. Poslanecké sněmovně, vzhledem k počtu poslanců za ANO, je to ale úplně jedno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články