Politický boj: Kdo je pro Šlachtu a kdo je proti

Robert Šlachta (vlevo) a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, autoři absurdní konstrukce, že policie a prokurátoři jsou tu od toho, aby posuzovali, zda poslanci jednají v souladu se svým svědomím. (ČTK)

Robert Šlachta (vlevo) a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, autoři absurdní konstrukce, že policie a prokurátoři jsou tu od toho, aby posuzovali, zda poslanci jednají v souladu se svým svědomím. | FOTO: ČTK

Za politizaci, které aktivně pomáhají média propojená s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO, označil ministr vnitra Milan Chovanec kampaň proti plánu na reorganizaci policie a vznik Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Pod ní by měly podle návrhu v budoucnu spadat dva elitní policejní útvary – Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

Reorganizace policie je podle Chovance připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem. „Policie je nezávislá a nelze ji prostřednictvím cílených politických předvolebních kampaní rozvracet,“ prohlásil ministr vnitra. Zdůraznil, že příprava reorganizace je v souladu se zákonem, má ji na starosti policejní prezidium a schvaluje ji pouze ministr vnitra.

Robert Šlachta (ČTK)

V Babišových Lidových novinách zveřejňuje preventivně od minulého týdne dvojice redaktorů Shabu – Koutník sérii článků horujících proti tomuto návrhu, který v té době nebyl ještě ani oficiálně představen. Podle nich je cílem plánu zbavit funkce a moci kontroverzního ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu. Policejní útvar pod jeho vedením, který bývá někdy také nazýván Útvarem pro stíhání třídního nepřítele, má na svědomí například spektakulární razii na Úřadu vlády, k níž došlo přesně před třemi lety a jež vedla k pádu Nečasovy vlády.

Pelikánův „protikorupční boj“ za Šlachtu a Babiše

Ve středu Babišovo hnutí ANO požádalo premiéra Sobotku i ministra vnitra, aby reorganizační záměr odložili. Když neuspělo, požádalo o dohadovací jednání s koaličními partnery, kterého by se podle ANO měli zúčastnit i státní zástupci.

Ministr spravedlnosti Pelikán s plánem na reformu policie zásadně nesouhlasí a pohrozil kvůli němu rezignací. „Reorganizace může vést ke ztížení, neřkuli k zastavení vyšetřování závažných kauz korupce a hospodářské kriminality,“ tvrdí Pelikán. Změny v policii přitom absolutně nespadají do jeho kompetence. Jeho ultimátum znamená totéž, jako kdyby ministr vnitra Chovanec hrozil ve vládě rezignací kvůli reformě justice v gesci ministra Pelikána.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ČTK)

„Na nás to dělá dojem účelové reorganizace, jejímž skutečným cílem je potrestat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu za to, že je skutečně nezávislý a vyšetřuje ty věci bez ohledu na to, kam se hnou,“ prohlásil Pelikán. „Jsem pořád přesvědčen, že reorganizace v téhle podobě neprojde, pokud by to nastalo, pak opravdu budu zvažovat, co dál, protože já bych pak obtížně dokázal nést zodpovědnost za protikorupční boj,“ dodal.

Starost státních zástupců aneb Ruka ruku myje

K táboru babišistů se připojili i státní zástupci. Také oni se vehementně obávají o osud Roberta Šlachty a jeho útvaru, s nímž je pojí nadstandardně dobré pracovní vztahy. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by plánovaným sloučením ÚOOZ a protikorupční policie vznikl mocenský „megaútvar“ s 900 lidmi, který by prý nemusel fungovat tak dobře, jako když jsou oba oddělené.

V dopise, který Pavel Zeman poslal premiéru Sobotkovi, varuje před tím, že změna povede „ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti, či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité kauzy“.

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.  (ČTK)

„Státní zastupitelství je odpovědné za trestní řízení a zasahuje do dvou útvarů, které mají nejzávažnější kauzy, co se trestního řízení týče, na starosti,“ vysvětlil Zeman v Událostech ČT. „Na straně policie potřebujeme orgány, které budou dostatečně kompetentní k tomu, aby udržely kvalitu a aby nedošlo k tomu, že některé kauzy skončí nebo se díky sloučení nedotáhnou do konce,“ říká Zeman.

A plán se nelíbí ani dalším žalobcům. „Sloučení ÚOOZ a ÚOKFK považuji v současné situaci za hazard, který si nemůžeme dovolit,“ popisuje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Nebyli jsme seznámeni s žádnou koncepcí, nepředpokládalo se, že by se takto zásadně měnila struktura policie, a proto mám k tomu způsobu a k rychlosti nedůvěru,“ říká.

Ani státní zástupci včetně toho nejvyššího ovšem nemají v žádném případě co mluvit do reformy policejních struktur. Pravomoci vůči policistům mají jen v jednotlivých konkrétních vyšetřovaných případech a situace je opět podobná, jako kdyby Policie ČR zasahovala do reformy státních zastupitelství.

V návaznosti na tvrzení státních zástupců zareagoval i sám Robert Šlachta, přestože ze zveřejněného reorganizačního plánu nevyplývá, že by měl za cíl připravit Šlachtu o funkci. „Státní zástupce samozřejmě zajímá, kdo z policejních orgánů s nimi bude fungovat, protože státní zástupce bez policisty neudělá nic – a samozřejmě i naopak,“ prohlásil Šlachta.

A podporu žalobců ocenil i ministr Pelikán: „Takovéto pozdvihnutí hlasu ze strany státního zastupitelství je mimořádná záležitost a nikdy se to nestalo. Pokud pan ministr vnitra říká, že to je odborně připravená reorganizace, ať se o ní debatuje se státním zastupitelstvím, v tom případě si ji určitě obhájí.“

Sobotka: Politizace nezávislosti policie neprospěje

Plán ministra vnitra Chovance a vedení policie má podporu premiéra Sobotky: „Platí, že organizovaný zločin se vyvíjí, a policie na to musí reagovat. Musí mít nové schopnosti, kompetence a efektivnější organizaci,“ prohlásil Sobotka v Událostech ČT. „Navrhovaná věc je vysoce odborná, je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra a souhlasím s tím, že by se neměla politizovat. Je důležité, aby policie zůstala nezávislá i pokud jde o základní organizační změny.“

Robert Šlachta a Ivo Ištvan (ČTK)

„Nevidím jediný důvod, proč by se měl tento návrh projednávat se státním zástupcem,“ prohlásila poslankyně za ODS a členka bezpečnostního výboru Jana Černochová. „Policii neřídí prokurátor, policii řídí policejní prezident. Ať si prokurátor řeší svou agendu,“ dodala.

Obdobně mluví i sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml. „Policii velí nezávislý policejní prezident a politici do jeho stylu práce a reorganizace nemají co mluvit. Vnímám to jako tlak na policii,“ prohlásil. „Státní zástupce není nadřízený policejnímu prezidentovi a náměstek policejního prezidenta neskládá účty panu Šlachtovi.“

„Působnost ÚOOZ a protikorupční policie se skutečně často prolíná, a proto vytvoření jednoho útvaru, který to zastřeší, pokládám za racionální,“ uvedl poslanec z TOP 09 Daniel Korte.

Obezřetní jsou naproti tomu koaliční lidovci. „Chceme, aby vedení policie vzalo v úvahu pochybnosti státních zástupců, protože státní zástupci vedou policisty při vyšetřování, vidí jim pod ruce,“ říká poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal.

Národní centrála boje proti organizovanému zločinu

Policie ČR chce začít budovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení. Policisté by se zabývali organizovaným zločinem, terorismem, kyberkriminalitou, nejzávažnější hospodářskou kriminalitou a korupcí. Pokud plány policie získají podporu, mohla by centrála začít fungovat v roce 2020, řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Organizační struktury nového útvaru chce vedení policie začít připravovat od letošního 1. července. „Nenastavujeme k 1. červenci žádnou změnu, která ohrozí kauzy, jež v současné době probíhají,“ zdůraznil Tuhý. Policisté zůstávají na svých místech a od července se začnou vytvářet struktury centrály po organizační stránce, aby mohla za čtyři roky fungovat.

Cílem vzniku centrály je podle policejního prezidenta to, aby se vedl boj proti organizovanému zločinu z jednoho místa. Činnost policie by měla být efektivnější než nyní. Podobně podle Tuhého pracují i policejní sbory v jiných zemích, jako je Rakousko, Francie, Německo či Velká Británie. Centrálu chce zřídit také Europol, dodal.

Plánovaná reorganizace policie podle Tuhého navazuje na dřívější koncepci, která chce v příštích čtyřech letech zvýšit počet policistů o čtyři tisíce, aby bylo ve sboru přes 44 tisíc lidí. Nabírání nových policistů by podle Tuhého mělo ovlivnit i vznik centrály proti organizovanému zločinu. „Pokud bychom policisty dobrali, tak jsem přesvědčen, že by se koncepce mohla naplnit v roce 2020,“ řekl Tuhý.

Že by bylo cílem reformy vyřadit ze hry šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, policejní prezident odmítá. „Každý z manažerů má budoucnost v těchto útvarech. Pokud bude mít zájem se podílet na spoluproblematice, kterou zabezpečuje, jeho místo je tam pevně zakotveno,“ řekl Tuhý. Připustil také, že by mohl postoupit do „vyšší úrovně“.

Sám Šlachta je ale plánem znepokojený a nevylučuje svůj konec u policie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com