Politický handl, ostudné škrty. Ekonom se pustil do vlády za státní rozpočet

Premiér Andrej Babiš (ANO) při jednání poslanecké sněmovny (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) při jednání poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Až na druhý pokus se v pátek podařilo vládě protlačit poslaneckou sněmovnou rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Vládní hnutí ANO a sociální demokraté museli ale ustoupit požadavku KSČM, když podpořili komunistický návrh přesunout 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do vládní rozpočtové rezervy. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou škrty ve výdajích na armádu ostudné.

„Sněmovnou prošel rozpočet, který vstoupí do učebnic jako největší sekera v dějinách České republiky. Jde o rozpočet, který bylo jistě lepší přepracovat, a to i za cenu třeba několikatýdenního provizoria. Provizorium by žádnou pohromou ani ostudou nebylo,“ reagoval hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Předseda vlády Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip  (ČTK)

Podle něj je totiž mnohem ostudnější politický handl, který schválení provázelo. Tedy fakt, že za účelem prosazení vládního návrhu státního rozpočtu došlo na desetimiliardový škrt v chystaných armádních zakázkách. „Uspokojivá výše armádních výdajů by měla být prioritou rozpočtu, i kvůli našim závazkům vůči spojencům v NATO,“ vysvětluje Kovanda s tím, že rozpočet si zaslouží přepracování.

„Státní rozpočet nezahrnuje dopad druhé vlny pandemie koronaviru a v listopadu sněmovnou schváleného daňového balíčku. To jsou tak závažné věci, že by k přepracování opravdu vést měly,“ varuje ekonom s tím, že při prosazení daňového balíčku v podobě, ve které jej v listopadu schválili poslanci, by se schodek navýšil z 320 na 410 miliard korun.

Kovanda na druhou stranu dodává, že odvrácení rozpočtového provizoria, na které by došlo, pokud by vláda rozpočet neprosadila, snižuje míru nejistoty v ekonomice. Podle něj by rozpočtové provizorium vedlo k prodlevám a výpadkům ve financování veřejných výdajů nebo k pozastavení rozjetých investičních projektů. „To je však jen slabá náplast na šrám, který způsobuje schválení neadekvátního rozpočtu, včetně ostudy s mnohamiliardovým armádním škrtem,“ doplnil Kovanda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]