Ukrajinský režisér Oleh Sencov je po tříměsíční hladovce zřejmě na pokraji smrti, ale s jeho propuštěním se zatím nespěchá. Jak už jsme tu psali v červnu, Sencova Ruský vojenský soud v Rostovu na Donu odsoudil ke dvaceti letům vězení. Obvinili ho z příprav teroristických akcí na anektovaném Krymu. Žaloba žádala 23 let za mřížemi, obhajoba chtěla úplné zproštění viny. Sencov vinu popírá a neuznává pravomoc soudu a připojení Krymu k Rusku je podle něj nezákonné. Evropský parlament přijal 14. 6. rezoluci, v níž žádá „okamžité a bezpodmínečné“ propuštění Sencova a „všech dalších nelegálně zadržených ukrajinských občanů v Rusku a na Krymu“.

Někdejší sovětský disident Viktor Fajnberg pak napsal otevřený dopis prezidentovi Miloši Zemanovi a dalším ústavním činitelům. Přál si, aby aby pomohli ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi, který je v Rusku vězněn, drží protestní hladovku a je v kritickém stavu.

Fajnberg patřil ke skupine lidí, kteří v roce 1968 protestovali na Rudém náměstí proti sovětské invazi do Československa.
„V dějinách bývají chvíle, kdy situace ve světě závisí na životě nebo smrti jednoho člověka. Režisér Oleh Sencov, ukrajinský občan ruského původu, pokládá svůj život za obranu vlasti, Krymu, který uchvátil ruský imperialismus,“ píše Fajnberg v dopise z 24. června.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček se tehdy vyjádřil, že prezident má do 10. července dovolenou, takže se vyjádří později.
Takže teď už je snad po dovolené a Zeman by se konečně vyjádřit mohl. Když už je s Kremlem tak zadobře, třeba by mu tam udělali radost. Získal by aspoň nějaký bod a jeho prezidentsví by na chvíli k něčemu bylo.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora