Jaromír Bosák o olympiádě v Číně: Politika do sportu patří

(Nguyen Phuong Thao, Reflex)

FOTO: Nguyen Phuong Thao, Reflex

Sportovní komentátor Jaromír Bosák je známý tím, že se neostýchá pojmenovat věci napřímo a pravým jménem. Když se při závěrečném ceremoniálu fotbalového mistrovství světa v Rusku (2018) nechal slyšet, že v zemi, která porušuje všechny možné normy a nevládne jí prezident, nýbrž car, se šampionát nikdy neměl konat, vysloužil si tvrdou kritiku českých obdivovatelů Vladimira Putina. Nyní jsme mluvili o nadcházející olympiádě v čínském Pekingu.

Jak vůbec probíhá výběr pořadatelských zemí a měst, respektive jak je možné, že se na konci tohoto procesu nejednou objevují tak problematická místa, přinejmenším z hlediska západních demokratických standardů?
Celý problém začíná tím, že se z olympijských her jako sportovního svátku stala neuvěřitelná monstrakce, kterou jen velmi málo měst, respektive států dokáže ekonomicky utáhnout. Tím se výběr dopředu výrazně zužuje. Vybudovat veškerou infrastrukturu, požadované haly, stadiony, střediska a luxusní hotely, na to má jen málokdo a místní obyvatelé se proti takovým přemrštěným nákladům leckdy bouří.

Jenže k takovému nesouhlasu dochází, jen pokud se olympiáda plánuje v demokratické zemi.
Proto je snazší uspořádat olympiádu v zemích s autoritářským režimem, jako je Rusko nebo Čína. Jakkoli zde je třeba říct, že příští letní olympiáda se bude konat ve Francii, zemi veskrze demokratické, ale už zprávy o připravovaném zahájení naznačují, že půjde o akci, jejímž jediným cílem bude, aby se do historie vepsala jako největší, nejskvělejší, nejnablýskanější, prostě taková, na jakou budou lidé ještě mnoho let vzpomínat. Ale ne ve sportovním slova smyslu. Já si myslím, že to se sportem a s olympijskou myšlenkou už má jen pramálo společného. Respektive mám obavu, aby se ze sportu jako takového nestal během olympijských her postupem času jen takový trpěný přívažek k megalomanské akci funkcionářů a sponzorů.

Obhájci olympijských her v Pekingu argumentují tím, že v závěrečném hlasování už delegáti volili jen mezi Čínou a Kazachstánem, což je z ­hlediska lidských práv vlastně prašť jako uhoď.
Ale to je přesně to, o čem mluvím. Podmínky pro pořadatele jsou nastavené tak, že už je dnes například…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články