Politika jde dělat na ulici, říká Maláčová. Chce bránit sociální stát přes aktivismus

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Podle končící ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) byly volby pro sociální demokracii katastrofa. Řekla to v rozhovoru pro deník Právo. Levicovou politiku teď chce hájit v senátu, kde má ale strana pouze tři zástupce. Maláčová je však přesvědčena, že se horní komora příští rok přebarví.

„Za rok jsou senátní volby. Senát funguje jako pojistka demokracie, takže vždy, když se změní vláda, tak se senát ‚přebarví‘. To bude příležitost pro sociální demokracii,“ věří Maláčová a dodává, že politika se dá dělat i na ulici. „Vrátíme se zkrátka ke kořenům. Budeme bránit sociální stát přes aktivismus, spolky, sjednocování všech oponentů asociálních kroků příští vlády,“ prozradila.

Tomáš Etzler (Martin Pekárek, se svolením autora)

Zachránit sociální demokraty by chtěla také sama Maláčová, která se rozhodla kandidovat na post šéfky strany. Mezi členy se ozývají hlasy, že by ve vedení měly usednout nové tváře. Tou však současná ministryně a dosavadní místopředsedkyně ČSSD podle svých slov je. „Ve vysoké politice jsem tři roky,“ vysvětluje Maláčová.

Ve vedení strany by podle Maláčové měla být kombinace čerstvé krve a zkušeností. „Personální politika se v ČSSD dlouho zanedbávala. Nemyslím si, že vyměnit úplně celé vedení je správný recept,“ uvedla politička, která byla ve sněmovních volbách lídryní sociálních demokratů v Praze.

ČSSD v hlavním městě získala něco málo přes 25 tisíc hlasů, což znamenalo jen 4 procenta. „Z toho, co víme, to v Praze mohlo bez ‚husté dvojky‘ dopadnout výrazně hůř. Počítám tak 1 až 1,5 procenta,“ brání Maláčová společný tandem s bývalým předsedou Zelených Matějem Stropnickým.

Maláčová svůj zájem o pozici předsedkyně sociální demokracie oznámila na pondělním jednání předsednictva strany. „Právě jsem předsednictvo ČSSD informovala, že budu kandidovat na předsedkyni strany. Osobně podporuji prosincový termín sjezdu. Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu,“ informovala na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články