Politika v samoobsluze. Premiér prodává Čechům potraviny, píše známý web

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Server Politico publikoval text o českém premiérovi Andreji Babišovi. Věnuje se v něm jeho podnikání, a to zejména v potravinářství. Web totiž připomíná, že v České republice téměř není možné nakoupit základní potraviny, aniž by člověk měl v košíku výrobky z holdingu Agrofert, který Babišovi patří.

Politico vysvětluje, že Babišovo bohatství pochází z holdingu Agrofert, který založil a který se mj. zaměřuje na potravinářství a zemědělství. „To znamená, že mnoho základních potravin, jako je chléb a mléčné výrobky, stejně jako hnojiva a stroje, které pomáhají potraviny vyrábět, patří Agrofertu,“ píše Politico.

Pavel Hofman

Babiš podle Politica zdůrazňuje, že není na Agrofert nadále napojen, ale jeho kritici toto tvrzení nepřijali. Server navíc připomíná, že v této věci právě probíhá audit Evropské komise, který se týká premiérova střetu zájmů v oblasti pobírání dotací.

„Babišovi oponenti tvrdí, že je pro ně obtížné nakupovat, aniž by si kupovali něco, u čeho by si byli jisti, že by nakonec nebylo napojeno na jeho kapsu,“ stojí v článku. Proto také tito zákazníci využívají aplikaci Bez Andreje, do níž je možné skenovat čárové kódy a zjišťovat, kdo daný produkt vyrobil.

Politico přináší dokonce konkrétní čísla o Babišově impériu. Zmiňuje, že jde o více než 250 firem, které působí v mnoha oblastech od chemického průmyslu po potravinářství. Celkem 23 společností vyrábí běžné potraviny, které si lidé denně kupují: například Olma, Kostelecké uzeniny, Kmotr nebo Tatra. Politico taktéž zmiňuje, že Babiš je hegemonem na trhu s pečivem díky firmě United Bakeries.

Politico taktéž připomíná, že v České republice existuje snaha o „potravinovou soběstačnost“, tedy pokus prosadit zákon, který by stanovoval, jaké procento českých potravin musí být v obchodech. Ač se Babiš podle autora článku od návrhu distancoval, stále ještě nebyl smeten pod stůl a mohl by způsobit střet s Evropskou komisí kvůli narušení principů rovného a svobodného trhu. Podle serveru by se k věci na podzim mohl vrátit český parlament.

„Premiér se zdá být otřesen a opravdu reflektuje skutečnost, že tato hra je pro jeho partnery v zahraničí příliš zřejmá,“ vyjádřil se k Babišovu střetu zájmů v otázce prosazování zastoupení českých potravin pro Politico europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner