Politolog Lebeda: Babiš bojuje o hodně. Pokud skončí v opozici, Agrofert to bude mít těžké

„Šance, že se ostatní strany proti hnutí ANO spojí, je skutečně reálná a pro něj (Babiše) by byla mnohem nebezpečnější než pro jakoukoliv jinou stranu. Jemu jde v současnosti mnohem o víc než o to, že by skončil v opozici. Umím si představit, že ve chvíli, kdy by hnutí ANO šlo do opozice, nebude to Agrofert mít úplně jednoduché,“ řekl v rozhovoru pro E15 politolog a vedoucí katedry politologie Palackého univerzity Tomáš Lebeda.

Řekl jednoduše podstatu fungování hnutí ANO a důvod  jeho vzniku. Slova politologa se dají číst také tak, že ANO je tu od toho, aby dělalo cestu Agrofertu, na což mnozí léta upozorňují. A aby cesta pro holding byla dostatečně pevná a široká, musí ANO posbírat co nejvíce voličů ze všech stran.

kauzasever.cz

„Hnutí ANO dělá velmi širokou politiku takové catch-all party, jež se snaží zachytit voliče odleva doprava. Zatím se jí to poměrně daří a je to jedna ze stran, u které si myslím, že se na levopravé škále příliš zařadit nedá. Právě proto, že se důsledně vyhýbá tomu, aby se nějak ideologicky vymezila. K tomu byla donucena jen jednou, a to ve chvíli, kdy si musela vybrat klub v Evropském parlamentu, kde se sami definovali jako liberálové. Osobně si ale myslím, že se o liberální stranu zcela jistě nejedná,“ říká Tomáš Lebeda.

Ten se také v souvislosti s Babišem vyjádřil k problémům, které ministr má. „Často jsem nad tím přemýšlel a musím říct, že v minulosti u nás padli ministři za nesrovnatelně menší prohřešky. Nicméně Andrej Babiš je lídrem jedné z koaličních stran, bez které koalice nemůže dále pokračovat. Navíc je to člověk, který kromě toho, že je politik, tak je mimořádně silný ekonomicky a hlavně, má za sebou velmi silná média,“ vysvětluje politolog a naráží na to, že nadcházející podzimní volby jsou pro Babiše extrémně důležité. Nikomu se s ním (alespoň oficiálně) do koalice příliš nechce.

„Pro Andreje Babiše je nyní zásadní nejen aby volby vyhrál, ale aby po nich mohl sestavit vládu. To znamená, že Andrej Babiš bude mít největší starosti s tím, aby byl schopen uzavřít většinovou koalici a aby se ostatní strany nespojily proti němu. To předpokládá silný volební výsledek a vytvoření koaličního potenciálu, který by přesvědčil případné partnery, aby s hnutím koalici uzavřely,“ uzavírá politolog Tomáš Lebeda.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner