Polní nemocnice v Praze stojí stát půl milionu denně, je prázdná. Vláda se ohlíží po O₂ areně

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (ČTK)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Nemocniční zařízení v Česku zažívají poslední dny velkou zkoušku vlastních kapacit. Polní nemocnice v pražských Letňanech, která byla postavena kvůli případnému nedostatku míst pro pacienty, však nepomáhá – chybí totiž zdravotnický personál, který by tam mohl sloužit. Je proto prázdná, a celou dobu byla. Stát za ni přitom každý den platí zhruba půl milionu korun. Celé období tak bude stát desítky milionů.

Polní nemocnice v Letňanech nikdy nepřijala žádného pacienta. Na její aktivaci zatím ministerstvo zdravotnictví nechce přistoupit, protože k provozu tak velkého centra, které pojme až 500 lůžek, by byl zapotřebí personál.

Jenže je to právě nedostatek lékařů a sester, který ochromuje tuzemský zdravotní systém. V několika nemocnicích – například na Karlovarsku – bojují s personálními kapacitami.

FORUM 24 (archiv)

Za provoz letňanského záložního centra zodpovídá Nemocnice Na Bulovce, která smlouvu prodloužila do konce února 2021. Dohodla se s majitelem hal miliardářem Pavlem Sehnalem na denní sazbě pronájmu 489 800 korun bez DPH (592 658 korun s DPH). Zadarmo – podobně jako Kellner – Sehnal své prostory státu pronajmout nechtěl. Vysvětlil tehdy, že peníze chce, protože nemá na rozdávání. Magazín Forbes ho přitom eviduje jako 58. nejbohatšího Čecha.

Po uplynutí platnosti smlouvy by tak stát měl za nikdy nevyužitou polní nemocnici v Letňanech od poloviny října do konce února zaplatit okolo 80 milionů korun. Sehnal své prostory pro možné očkovací centrum nabídl státu znova.

Podle magazínu Forbes ale s cenou nijak hýbat nehodlá. „Platím energie, vodu, úroky bankám, zaměstnanci dostali polovinu příjmu. Je neuvážené říkat, že by něco mělo být zadarmo, protože ono ve skutečnosti není,“ řekl. Je to podle něj minimum, níž už by nemohl s částkou jít.

Velkokapacitní očkovací centrum? Ve hře je O arena, byla by zdarma

Zda se haly v Letňanech využijí jakožto očkovací centrum a dojde tak k dalšímu prodloužení dohody, je nejasné.

Premiér Andrej Babiš se za polní nemocnici v Letňanech pral ve sněmovně už v říjnu, kdy nemocniční kapacity poprvé nestačily a bylo nutné se zařídit na možnou krizi zdravotního systému.

„Hledaly se velké výstavní haly na okraji města pro záložní polní nemocnici, což bylo identifikováno jako ideální místo.  Kongresové prostory, které jsem vzpomínal, nebo OArena, nejsou pro výstavbu polní nemocnice příliš vhodné (…) Korupční potenciál v tom, doufám, není, v takovýchto chvílích by si nikdo něco takového nedovolil,“ odpověděl Babiš na dotaz místopředsedy STAN Petra Gazdíka, zda mu taková částka přijde v časech krize morální a jestli v těchto smlouvách nevidí možnost korupce.

Prostory pro kýžené velkokapacitní očkovací centrum vláda nyní hledá i jinde – například v již zmiňované – a Babišem v říjnu zatracované – O areně. Nabídka bezplatného využívaní jejích prostor totiž stále platí, konkrétně by šlo o koncertní halu O Universum.

„Velkokapacitní centra budou zřízena ve všech krajích. V Praze se přesné místo ještě hledá, uvažujeme o deseti tisících očkovaných denně,“ řekl na pondělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. „O arena je jednou z možností, kde by se taková akce dala dost dobře udělat,“ připustil. Očkovací centrum by mělo odbavit 10 tisíc lidí denně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]