Polovina astronomického schodku rozpočtu nesouvisí s covidem. Souvisí s neschopností

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO)  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Stalo se přesně to, co se dalo čekat předem. Ekonomickou neschopnost naší vlády jsme mohli sledovat roky, ale dařilo se to maskovat, protože nás táhl růst světové ekonomiky. Ještě před příchodem pandemie ale bylo zjevné, že se stroj nějak zadrhává. Covid pak přišel vhod jako dobré maskování.

Teď se ukazuje, že za téměř polovinou nárůstu loňských výdajů státního rozpočtu nestála protiepidemická opatření, ale růst výdajů na provoz státu, sociální výdaje a další položky. Plyne to z vyjádření prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly a sděluje to v úvodním slově k výroční zprávě úřadu za loňský rok.

FORUM 24 (archiv)

Podle ČTK se tam sděluje: Hospodaření státního rozpočtu loni skončilo schodkem 367,4 miliardy korun, zatímco původně schválený rozpočet počítal se schodkem 40 miliard. Za horším výsledkem stál nejen propad příjmů rozpočtu, absence úsporných opatření a výdaje spojené s covidem, ale i růst běžných výdajů, které s pandemií nesouvisely, uvádí zpráva. Celkové výdaje státního rozpočtu loni vzrostly meziročně o 291 miliard korun. Z toho ale minimálně 147 miliard korun nesouviselo s pandemií nemoci covid-19, tvrdí NKÚ. Uvádí přitom, že ministerstvo financí ve svém pokladním plnění zařadilo mezi výdaje, které měly souviset s opatřeními proti covidu, i takové položky, které s nimi přímo nesouvisely. Jako příklad uvádí jednorázový příspěvek důchodcům nebo oddlužení nemocnic.

Proč k tomu došlo? Podle NKÚ nebyl stát připraven na zpomalení ekonomiky. To kontrolní úřad říkal už dříve, třeba když se loni v září vyjadřoval k hospodaření státu za rok 2019. Stát také nereagoval na snížení výkonu ekonomiky přiměřenými úsporami na výdajové straně. Nárůst výdajů na provoz státu a na sociální dávky (zejména platů a důchodů) bez jejich adekvátního krytí příjmy v kombinaci s rezignováním na hledání úspor je praxí, která ohrožuje stabilitu veřejných financí, stojí ve zprávě NKÚ.

Teď vlastně svým způsobem koronavirus přišel pro neschopnou vládu jako pravé požehnání. Všechno svede na řádění nemoci. Špatné trendy jsou přitom vidět už celé roky. Od roku 2016 pravidelně narůstá počet státních zaměstnanců, ale výkon státní správy se nijak nelepší. Stát podle kontrolního úřadu nedostatečně řeší dlouhodobé problémy v sociální oblasti, jako je třeba sociální vyloučení nebo důchodová reforma. Peníze se utratily a dálnice nikde. Ekonomika několik let rostla a rezervu na horší časy jsme nevytvořili žádnou. Německo mělo roky přebytkový rozpočet a teď se mu to nejspíš hodí.

Tato vláda za sebou zanechá skutečnou pohromu. Virus jen ukázal, jak je neschopná řešit problémy dlouhodobé i aktuální. Odpovědnost za to nesou Babišovo ANO, sociální demokraté Jana Hamáčka a komunisté, kteří toto řádění a plenění státu celou dobu umožňují. Výsledkem jsou mrtví, nemocní, nalomená ekonomika, dluhy, zesměšnění státu. Sebereflexe je ale nulová. Nepochopili nic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]