Ruský opoziční list Novaja Gazeta Europe tvrdí, že na základě matematické analýzy se dá prokázat, že Vladimiru Putinovi byly dodatečně v prezidentské volbě přidány hlasy, a to skoro polovina.
„Pomocí metody matematika Sergeje Špilkina jsme odhadli podíl ‚anomálních‘ hlasů v posledních volbách. Použili jsme údaje založené na výsledcích zpracování 97 procent protokolů Ústřední volební komise shromážděných kanálem Nevybory. Bez započtení elektronického hlasování se voleb zúčastnilo 74,5 milionu voličů. Z nich 64,7 milionu podle údajů Ústřední volební komise hlasovalo pro Putina. Z naší analýzy vyplývá, že Putin získal nejméně 31,6 milionu hlasů podvodem, což znamená, že přibližně polovina hlasů pro něj byla vhozena,“ píše Novaja Gazeta Europe.
To by byl rekordní rozsah podvodů s hlasy v ruských prezidentských volbách. Falšování bylo podle novinářů tolik, že je téměř nemožné určit oblast „poctivých“ hlasů statistickými metodami.
Špilkinova metoda odhaluje, kolik hlasů bylo „přidáno“ vítězi prostřednictvím falšování hlasovacích lístků a přepisování závěrečných protokolů. Za tímto účelem se porovnává rozložení hlasů pro jednotlivé kandidáty s volební účastí v jednotlivých volebních místnostech.
Pokud byly volby spravedlivé, mělo by být rozložení hlasů pro vedoucího kandidáta a všechny ostatní kandidáty shodné, tj. lišit se pouze v absolutní hodnotě v důsledku rozdílného počtu hlasů, nikoli ve formě. Vhození hlasu pro jednoho z kandidátů však toto rozložení ovlivňuje: zvyšuje jak volební účast, tak výsledek.
Takzvaná Špilkinova metoda použitá již dříve při analýze ruských voleb byla podrobena kritice ze strany některých ruských odborníků, kteří tvrdili, že ji nelze na hodnocení volebního chování použít a že požívá obliby u politické opozice.
Špilkinova teorie uvádí, že případné volební podvody lze identifikovat podle následujících znaků:
- velký podíl hlasů pro volebního lídra ve volebních místnostech s vysokou volební účastí.
- rozdíl v podílu hlasů pro volebního lídra ve volebních místnostech s vysokou a nízkou volební účastí.
- výsledky ve volebních okrscích s násobky pěti procent nebo s jakýmkoli opakujícím se číslem.
V roce 2011 Špilkin analyzoval výsledky voleb do dumy a zjistil několik charakteristik volebních výsledků, které naznačují, že výsledky byly zfalšovány. Na rozdíl od voleb v některých jiných zemích s podobným volebním systémem nemá volební účast normální rozdělení a má výrazné vrcholy v násobcích pěti procent. Volební účast vykazuje téměř lineární závislost na podílu hlasů pro Jednotné Rusko, což naznačuje falšování hlasovacích lístků v jeho prospěch. Rozložení podílů hlasů pro jednotlivé strany se u Jednotného Ruska na rozdíl od ostatních stran rovněž neblíží normálnímu rozložení. Stejně tak podíl hlasů pro Jednotné Rusko má charakteristické skoky při hodnotách 50, 60 , 70 procent a tak dále. Toto rozložení může být důsledkem masivních podvodů, kdy se místní volební komise snaží splnit určité požadavky, například „60 procent pro Jednotné Rusko“.
Novaja Gazeta Europe oznámila, že se k tématu ještě vrátí v dalších materiálech.