Polovina lidí si myslí, že Zemanovy výroky byly proti zájmům státu

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Téměř polovina Čechů věří vládě a bezpečnostním složkám, že za výbuchy v muničním areálu ve Vrběticích stáli ruští agenti. S reakcí české vlády souhlasí 54 procent oslovených v průzkumu společnosti Data Collect pro ČT. Každý druhý respondent souhlasí s tím, že výroky prezidenta Miloše Zemana byly proti zájmům Česka.

Jak uvádí web ct24.ceskatelevize.cz, „že za výbuchy ve Vrběticích stáli ruští agenti, si rozhodně myslí sedmnáct procent oslovených, dalších osmadvacet procent v průzkumu uvedlo ‚spíše ano‘. Opačné přesvědčení vyjádřila pětina respondentů – třináct procent si myslí, že Rusko za výbuchy spíše nestojí, sedm procent si to myslí rozhodně. Pětatřicet procent dotázaných nemá na tuto věc názor.“

()

S reakcí vlády a vyhoštěním ruských diplomatů souhlasilo 54 procent respondentů, přičemž 32 procent uvedlo, že souhlasí zcela, a dvaadvacet procent „spíše“. S vyhoštěním pracovníků ruské ambasády pak čtrnáct procent „spíše nesouhlasí“ a šest procent „zcela nesouhlasí“. Čtvrtina tázaných názor nevyjádřila.

Jak dopadl projev prezidenta Miloše Zemana, kde mluvil – v rozporu s fakty – o dvou vyšetřovacích verzích vrbětické kauzy? „Každý druhý oslovený souhlasí s tím, že výroky hlavy státu byly proti zájmům Česka, opačný názor vyjádřilo osmatřicet procent dotázaných. Za státnický nebo odpovídající situaci považuje projev prezidenta čtvrtina dotázaných.“

Co si z průzkumu můžeme odnést? Že polovina občanů manévry Miloše Zemana prokoukla, ale 38 procentům to ještě nedochází. Záleží pochopitelně na tom, co někdo považuje za zájmy Česka. Pokud jsou tím zájmem lokajský vztah k Moskvě, pomlouvání vlastních tajných služeb, rejdění ruských agentů a následné výbuchy, tajemné cesty Martina Nejedlého s diplomatickým pasem do Číny, tak tyto zájmy jistě Miloš Zeman reprezentuje skvěle.

Máme tady také celou polovinu občanů, kterým nepřipadá divné, že se příslušníci GRU motají s falešnými pasy kolem Vrbětic a pak tam dojde k výbuchu. Navíc ti samí, co hledali věž katedrály v Salisbury jako „turisté“, ale protože bylo špatné počasí (nebylo, jak víme z meteorologických záznamů), tak zase letěli (taky s falešnými pasy) domů. Katedrálu hledali jinde, než byla, shodou okolností byli zachyceni na kamerách poblíž domu Sergeje Skripala, který byl hned poté přiotráven novičokem. Asi náhoda. Ale polovině lidí se to všechno nijak nespojí. Pak se nedivme, že naše sněmovna, kam občané volí, vypadá tak bídně a že si někdo od různých šmejdů kupuje předražené deky a věří na chemtrails.

Teď je otázka, jestli jsou kremelští dezinformátoři úspěšní, nebo nejsou. Úplně se jim nedaří, ale povedlo se jim to mlžení mnohem lépe, než by bylo žádoucí.

Společnost Data Collect sbírala data pro průzkum pro ČT 7. května a 17. až 21. května tohoto roku. Tázala se reprezentativního vzorku dvanácti stovek respondentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]