Polovina prokremelských hlasů ve volbách do Dumy byla falešná, tvrdí statistici

Obyvatel Ruské federace, ilustrační snímek. (Pixabay/ID 1866946)

Obyvatel Ruské federace, ilustrační snímek. | FOTO: Pixabay/ID 1866946

Podle analýzy nezávislých statistiků byla polovina všech hlasů odevzdaných pro vládnoucí stranu Jednotné Rusko v ruských parlamentních volbách pravděpodobně zfalšovaná.

Prokremelská strana Jednotné Rusko o víkendu údajně drtivě zvítězila ve volbách do ruské Státní dumy a získala 324 ze 450 křesel v dolní komoře parlamentu, nadpoloviční většinu, která jí umožňuje přijímat změny ústavy.

Jak píše server The Moscow Times, ruská opozice ovšem tvrdí, že došlo k rozsáhlým volebním podvodům, a sociální média během hlasování zaplavila videa ukazující zjevné falšování hlasovacích lístků. „Otázky vyvolalo také výrazné zpoždění při zveřejňování výsledků online hlasování v hlavním městě Moskvě, které nakonec překrylo náskok hlasů, který si v offline hlasování zajistili opoziční kandidáti.“

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

„Významný fyzik Sergej Špilkin, který se stal známým díky své povolební analýze dat o možných podvodech, v úterý odhadl, že skutečná podpora Jednotného Ruska se pohybovala kolem 31-33 procent, zatímco skutečná celostátní účast byla pravděpodobně 38 procent. V porovnání s oficiálními výsledky, podle kterých Jednotné Rusko získalo 50 procent hlasů při oficiální volební účasti 52 procent, to naznačuje, že přibližně 14 milionů oficiálních hlasů pro Jednotné Rusko bylo zfalšováno.“

Špilkin svůj odhad založil na analýze výsledků v 97 000 jednotlivých ruských volebních místnostech a chtěl najít anomálie a mimořádné hodnoty, které naznačují možné falšování. Statistici se zaměřili na množství volebních místností, které zaznamenaly vysokou volební účast a vysoký podíl hlasů pro Jednotné Rusko, což je silná korelace, která naznačuje falšování hlasovacích lístků.

„Protože se předpokládá, že k falšování nedochází v každé volební místnosti, je Špilkin schopen určit ‚jádrovou‘ úroveň podpory Jednotného Ruska a volební účast z těchto ‚poctivých‘ míst. Tu pak porovnává s odlehlými místy a volebními místy, která vykazují vysokou účast a silné prokremelské hlasy, a odhaduje tak počet hlasů, které byly pravděpodobně zfalšovány v celostátním měřítku.“

Výsledky voleb by také byly v rozporu s dlouhodobým zjištěným trendem klesající podpory Jednotného Ruska, která byla na historickém minimu, a to pod 30 procenty.

K podobným závěrům dospěli po hlasování, které opozice označila za jedno z nejzfalšovanějších v historii Ruska, i další nezávislí statistici a volební pozorovatelé. Alexej Kouprianov, biolog a analytik velkých dat, rovněž odhadl, že skutečná podpora Jednotného Ruska se pohybovala kolem 30 procent, nikoliv 50 procent zaznamenaných v oficiálních výsledcích.

Organizace Golos, která monitoruje volby a které bylo krátce před hlasováním zakázáno volby sledovat, rovněž odhadla, že přibližně třetina oficiálních hlasů byla zfalšovaná, což je číslo, které odpovídá polovině nebo více hlasům Jednotného Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]