Polovina Slováků považuje Česko za lepší místo k životu, ukazuje průzkum. Odlišně hodnotí rozpad federace

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Češi a Slováci se shodují, že Česká republika je lepším místem pro život. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research realizovaného v obou zemích. Výzkumníci zjišťovali, jak oba národy srovnávají život v Česku a na Slovensku, jak vnímají rozpad společného státu a zda jsou si oba národy stále blízké.

Průzkum ukázal, že téměř polovina Slováků považuje za lepší místo pro život Českou republiku. Naopak jen 5 procent Čechů vnímá jako lepší Slovensko. Svou zemi potom upřednostňuje 51 procent Čechu, ale jen 8 procent Slováků. Přibližně čtvrtina respondentů v Česku i na Slovensku pokládá obě země za srovnatelné.

Premiér Petr Fiala (ODS) na pražském Vítkově (Úřad vlády ČR)

„Překvapilo nás, jak se vnímání v obou státech výrazně liší. Svou zemi vnímá v porovnání s tou druhou jako lepší místo k životu 51 procent Čechů, ale pouze 8 procent Slováků,“ shrnuje výsledky výzkumník Vít Pavliš. 

„Na Slovensku panuje pocit zklamání a skepse. Již více než dva roky Slováci prožívají těžké chvíle v důsledku pandemie, války na Ukrajině nebo rekordních cen. Lidé po zvolení nové vlády v roce 2020 očekávali změnu, ale místo ní přišlo zklamání,“ komentuje výsledky průzkumu Denisa Lakatošová z NMS Slovakia.

Výrazný rozdíl je i ve vnímání rozdělení Česka a Slovenska, ke kterému došlo v roce 1993. Slováci jsou k němu kritičtější. Negativně vnímá zánik společného státu 54 procent Slováků, Čechů 35 procent. Názory českých respondentů se ale liší podle věku, mladší respondenti se k rozdělení staví pozitivněji než ti starší. 

Češi ve srovnání se Slováky vnímají vliv rozdělení ČSFR na svou životní úroveň pozitivněji. Zatímco třetina Čechů si myslí, že rozdělení mělo pozitivní vliv na jejich životní úroveň, a 16 procent vnímá spíš negativní dopad, u Slováků je to naopak. Jen 16 procent vnímá pozitivní vliv a 53 procent si myslí, že rozdělení mělo na životní úroveň negativní dopad.

Oba národy se ale shodují v tom, že k sobě mají i po rozdělení velmi blízko. S tvrzením, že díky společné historii budou obě země vždy bratrskými národy, souhlasí 91 procent Slováků a 87 procent Čechů. Víc než polovina Čechů a dvě třetiny Slováků dokonce stále vnímají obě země jako jeden národ.

Průzkum probíhal formou online dotazování u reprezentativního vzorku populace mezi 18 a 64 lety. V Česku se ho zúčastnilo 1020 respondentů, na Slovensku 1012.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články