Polreich, Ridi a další píší Babišovi: Pomozte nám, nebo zavřeme

FB Ano, šéfe!

Zdeněk Polreich | FOTO: FB Ano, šéfe!

České vládě se začínají hromadit žádosti o pomoc kvůli opatřením v boji s koronavirem. V otevřeném dopise napsalo 17 známých českých restauratérů premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a dalším členům kabinetu o „neudržitelné situaci podnikatelů v gastronomii“, a požádali o jasné záruky finanční pomoci ze strany státu. „Pokud pomoc vlády nebude rychlá, budeme muset vyhlásit insolvenci,“ apelují s tím, že zaměstnávají bezmála 4000 lidí.

Mezi signatáři dopisu jsou šéfkuchaři Zdeněk Polreich, Emanuel Ridi nebo porotci reality show Master Chef Jan Punčochář a Radek Kašpárek, dále pak zakladatelé sítě Ambiente nebo provozovatelé Potrefených hus a mnoha dalších vyhlášených restaurací a kaváren.

Pavel Hofman

„Za ta léta dobře víme, že podniky poskytující gastronomické služby jsou křehkým organismem. Některým se daří lépe, jiným hůře. Máme zkušenost i s podniky, které jsme museli zavřít,“ stojí v dopise. Jak navíc pisatelé upozorňují, za celou dobu podnikání za sebou nezanechali žádné pohledávky vůči státu.

Jak dále uvádějí, přestože si nechávají i rezervu na pokrytí sezonních výkyvů, případů havárie nebo renovace, žádné pojištění se nevztahuje na dopady nařízení, která vláda vyhlásila v rámci boje proti onemocnění COVID-19. „Na takto náhlé zastavení tržeb není a ani nemohl být nikdo z nás připraven. Většina gastronomických podniků v České republice je tak dnes ve vážném ohrožení,“ pokračují.

Podle rozboru právních kanceláří, který si nechali vypracovat, by se měl na současnou situaci vztahovat tzv. krizový zákon v platném znění. V něm je uvedeno, že „stát je povinen nahradit škodu způsobenou právnickým a fyzickým osobám v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními“. S ohledem na to považují restauratéři za nedostatečnou náhradu škody ve formě poskytnutí záruk u bezúročných půjček, pozdržení platby daní, ale také částečnou náhradu mezd.

Přestože i v tuto chvíli většina restaurací nadále vaří, přiznávají, že se jedná o veskrze velmi ztrátovou záležitost. V případě, že nebude pomoc vlády rychlá, budou někteří z provozovatelů nuceni vyhlásit insolvenci. „Nejen my, ale hlavně naši zaměstnanci a celý dodavatelský řetězec se tak ocitnou ve vážné životní nejistotě,“ uzavírají pisatelé dopisu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner