Polská policie vtrhla do domu novináře. Násilně zabavila notebook i mobil

Polská policie, ilustrační foto (AdobeStock)

Polská policie, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Polští policisté v sobotu dopoledne provedli razii v domě novináře z deníku Gazeta Wyborcza. Při zátahu násilím zabavili jeho notebook i mobilní telefon s důvěrnými informacemi. Rozkaz přišel z policejního ředitelství ve Varšavě. 

Čtyři policisté strávili v domě polského novináře Piotra Bakselerowicze téměř čtyři hodiny. Požadovali po něm vydání všech elektronických zařízení, včetně firemního notebooku a mobilního telefonu. Žádný dokument, který by je k takovému kroku opravňoval, však policisté novináři neukázali, informoval deník Gazeta Wyborcza. Bakselerowicz proto odmítl své pracovní vybavení vydat.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Podle novináře neměli ani soudní příkaz, na základě kterého by musel zveřejnit důvěrný novinářský materiál. Záminkou pro zabavení elektroniky měl být e-mail s výhrůžkami, které byly údajně zaslány jednomu z poslanců polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

„Určitě jsem takový e-mail neposlal. Nikdy jsem nikomu nevyhrožoval. Podle mě je to provokace, nebo pokus o pomstu za psaní nepohodlných článků,“ prohlásil Bakselerowicz. Novinář měl s poslancem vládní strany dobré vztahy, nedávno s ním podle deníku dělal rozhovor o místních basketbalových hrách.

Policisté v bytě novináře čekali celé dopoledne na pokyny z varšavského ústředí. Elektroniku nakonec násilně zabavili poté, co krátce po poledni dorazil jejich kolega. Zařízení údajně odeslali do Varšavy. Podle jednoho z policistů byl mobil novináři vrácen několik hodin poté, co byl zkontrolován jako důkaz.

„Potvrzuji, že k takovému zásahu dochází. Na místě probíhají činnosti související s vyhrožováním jednomu z členů parlamentu,“ uvedla v sobotu Irmina Sulichová z policejního ředitelství. Podle ní nemůže policie ignorovat informaci o vážné hrozbě jen proto, že podezřelý je novinář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]