Polské hovězí měli prodávat i v bývalé Okamurově restauraci. Jak dlouho?

Tomio Okamura (Facebook Tomio Okamura – SPD)

Tomio Okamura | FOTO: Facebook Tomio Okamura – SPD

Ministr zemědělství oznámil, že v některých luxusních pražských restauracích prodávali škodlivé hovězí maso z Polska. Miroslav Toman ovšem nepochopitelně neřekl, o jaké podniky se konkrétně jedná, čímž vyvolal velkou vlnu spekulací. Podle jedné z nich by měla být jednou z restaurací, která podváděla s označením původu masa a prodávala tak nicnetušícím zákazníkům to polské, luxusní Hiro, kterou vlastní Tomio Okamura. Informace ovšem minimálně v jednom ohledu pravdivá není. Šéf SPD byl 13. 4. 2017 jako společník odstraněn z obchodního rejstříku.

„Chci vás ubezpečit, že to nešlo do žádných low-costových restaurací, byly to luxusní restaurace, speciálně v Praze. Braly to restaurace, které pak vydávají polské maso za argentinské, aby mohly prodávat za 1000 korun porci,“ řekl Toman novinářům, aniž by jakékoliv restaurace jmenoval. Zmínil však, že se jedná i o asijsky pojmenované provozovny.

To by mohlo na bývalou Okamurovu restauraci Hiro, kterou místopředseda sněmovny a šéf extremistické SPD otevíral v roce 2016, „sedět“. Zatím se však jedná pouze o domněnky vyplývající z diskuzí na sociálních sítích.

Je ovšem s podivem, že z webových stránek japonského podniku, který byl spojován s Okamurou, zmizela celá nabídka steaků, které měly být jedním z hlavních taháků doteď skvěle hodnocené restaurace.

Pokud by se ukázalo, že skutečně polské hovězí skončilo i v Hiro, měl by nést odpovědnost nejen provozovatel, ale také ministr zemědělství Toman. Už to, že veřejnosti nesdělí, o jaké restaurace se jedná a nezamezí tak možnému dalšímu prodeji závadné potraviny, je skandální.

Pokud by kryl kolegu z poslanecké sněmovny, který sice již Hiro nevlastní, ale polské hovězí se mohlo pod falešným původem prodávat i za jeho „panování“, měl by být důrazně žádán o vysvětlení, popřípadě vyvodit politické důsledky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]