Polského prezidenta oklamali trollové. Falešnému Macronovi dával informace o dopadu rakety

Polský prezident Andrzej Duda  (ČTK)

Polský prezident Andrzej Duda | FOTO: ČTK

Polský prezident Andrzej Duda se nechal oklamat dvojicí ruských komiků. Ti se v falešném telefonátu vydávali za francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Duda jim v hovoru vyzradil některé citlivých informace ohledně dopadu rakety, která způsobila výbuch na východě Polska. Záznam telefonátu komici sami zveřejnili na twitteru.

K falešnému telefonátu došlo v úterý 15. listopadu. Tedy v den, kdy raketa zasáhla obec na východě Polska poblíž ukrajinských hranic a vyžádala si dvě oběti. Duda v hovoru, který přišel od dvojice ruských komiků s přezdívkami Vovan a Lexus, například prozradil, že plánuje požádat o aktivování článku 4. Ten říká, že členové NATO budou společně konzultovat, kdykoli je podle názoru kteréhokoliv z nich ohrožena jeho územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost.

()

Samotný telefonát začal pouhým pozdravem. Duda nepotřeboval ani představení, aby volajícího pochopil jako Macrona. „Emmanueli, díky, díky že voláš,“ prohlásil ve falešném telefonátu polský prezident a následně začal vysvětlovat situaci ohledně výbuchu na východě země. Duda ruským komikům prozradil, že se jednalo o raketu. A to v době, kdy tato informace ještě nebyla veřejně známá.

V domnění, že jde o francouzského prezidenta, komiky informoval, o čem hovořil s prezidentem Spojených států Joe Bidenem nebo ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Přišla řeč i na eskalaci situace mezi NATO a Ruskem. „Emmanueli, myslíš si že já chci válku s Ruskem? Ne! Věř mi že to nechci,“ ujišťoval Duda. V hovoru zároveň prohlásil, že rozhodně nepožádá o aktivaci článku 5. Poté, co v telefonátu hovořil o expertech z USA specializující se na vyšetřování pádů raket, se falešný francouzský prezident zeptal, zda Polsko nemá vlastní experty. Duda odpověděl vyhýbavě a hovor rychle ukončil.

Polský prezident nyní za svou neopatrnost čelí kritice. „Přemýšlím o tom, zda je za takovou recidivu povinen vyhodit polovinu prezidentské kanceláře, nebo sám sebe,“ napsal o něm na twitteru Radosław Sikorsky, polský europoslanec a bývalý ministr zahraničí. Servítky si nebral ani Leszek Miller, europoslanec a bývalý polský premiér. „Kancelář Prezidenta prosazuje tezi, že si Andrzej Duda uvědomil sám, že nemluví s Macronem. Trvalo mu to 7 minut a 30 vteřin. Je to dobrý výsledek. Elektorát PiS (strana Právo a spravedlnost, ze které Duda pochází, pozn. red.) po sedm let nepřišel na to, že ho klamou,“ oznámil na twitteru.

Duda ani jeho kancelář se zatím k celému případu nevyjádřili. Není to však první případ, kdy se nechal oklamat falešným telefonátem. V červenci 2020, tedy poté, co byl podruhé zvolen polským prezidentem, ho kontaktovala stejná dvojice komiků jako falešný generální tajemník OSN António Guterres.

Vladimir Putin (ČTK)

Ruští komici Vovan a Lexus se dlouhodobě zaměřují na falešné telefonáty. Jejich cílem bylo už několik politiků, například Michail Gorbačov nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Napálili také několik celebrit jako zpěváka Eltona Johna nebo spisovatelku J.K. Rowlingovou. 

Nelze ale s jistotou říct, že v případě politiků jde pouze o nevinný vtípek. Dvojice je totiž podezřívaná, že se svými předstíranými telefonáty snaží zdiskreditovat kritiky ruské vlády. Například jejich telefonát z letošního roku, ve kterém figuroval tajemník britského ministerstva obrany Ben Wallace, byl zneužit ruskou propagandou. Odpovědi byly přestříhány tak, aby vyznělo, že britské zbraně na Ukrajině jsou nespolehlivé a že Velké Británii dochází vojenské zásoby. V reakci na to byl dvojici smazán jejich kanál na platformě YouTube. Vovan a Lexus ale odmítají tvrzení, že jsou politicky motivovaní. Například v rozhovoru pro web Meduza jeden z komiků prohlásil, že sympatizuje s ruským opozičním politikem Navalným.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články