Polsko a Ukrajina budou blokovat plynovod do EU

Eric Drooker

Česká republika má nesporně zájem na tom, aby k ní vedlo co nejvíce plynovodů ze všech světových stran. Proto také bývalý premiér Petr Nečas (ODS) osobně podporoval vybudování plynovodu Gazela, což se také povedlo. Závažnou bezpečnostní otázkou však je, zda má být při stavbě plynovodů z Ruské federace k nám či do celé Evropské unie ještě více než dosud obcházena Ukrajina. Obcházení Ukrajiny na jedné straně umožňuje získávat ruský plyn i v případě, že by k nám nějaká ukrajinská vláda v budoucnu nechtěla dodávky pouštět, nebo by neplatila za dodávky ruské a byla by tak dočasně odstřižena. Na straně druhé však obcházení Ukrajiny umožňuje Ruské federaci, a obzvláště pak lidem jako je současný prezident Vladimir Putin, její vydírání. Ukrajina je přitom náš spojenec a vede dokonce tzv. intenzifikovaný (zvýšený) dialog se Severoatlantickou aliancí.

Jak se tedy máme postavit ke snahám obejít Ukrajinu v rámci projektu Nord Stream 2? Polsko a Ukrajina budou společně blokovat snahy, které by umožnily ruskému Gazpromu získat větší přístup na evropský trh s plynem obejitím Ukrajiny. Ve Varšavě to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Evropská komise (EK) na konci října zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. OPAL je napájen z plynovodu Nord Stream, který vede plyn Baltským mořem ke koncovým zákazníkům do Německa a České republiky. Toto rozhodnutí EK umožní Gazpromu rozšířit kapacitu Nord Streamu právě prostřednictvím projektu Nord Stream 2, a vyhnout se tak tranzitu přes Ukrajinu.

„Rozhodnutí Evropské komise ohledně plynovodu OPAL a výstavby Nord Streamu 2 nepodporujeme,“ řekl Porošenko na tiskové konferenci ve Varšavě. „Rozhodli jsme se koordinovat naše akce, abychom těmto plánům zabránili,“dodal.

Česká republika uvedený projekt spolu s dalšími východoevropskými zeměmi rovněž kritizuje.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner