Polsko chce poslat Kyjevu tanky Leopard i bez souhlasu Berlína. Ukrajina vyhraje, ať už s Německem, nebo bez něj, vzkazují

Polský premiér Mateusz Morawiecki (Evropská unie)

Polský premiér Mateusz Morawiecki | FOTO: Evropská unie

Polsko je připraveno poslat Ukrajině tanky německé výroby Leopard 2 i bez souhlasu Berlína. Agentuře PAP to v neděli řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, který německou pozici označil za nepřijatelnou. Varšava chce podle Morawieckého vybudovat menší koalici, která bude ochotná Ukrajině napadené Ruskem poslat tanky a další vybavení. Ukrajina a Evropa válku vyhrají, ať už s Německem, nebo bez něj, dodal polský premiér.

Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu v pátek na setkání na americké letecké základně Ramstein v Německu oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Německý ministr obrany Boris Pistorius následně uvedl, že rozhodnutí přijde v nadcházejících dnech.

Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

„Postoj Německa je nepřijatelný. Válka začala už téměř před rokem. Nevinní lidé umírají každý den a ruské bomby ničí ukrajinská města,“ řekl Morawiecki. „Co dalšího Německo potřebuje, aby otevřelo oči a začalo jednat tak, aby to odpovídalo potenciálu německého státu?“ dodal polský premiér.

Německo je podle Morawieckého ekonomicky a vojensky silná země a nemusela by použít všechny své zdroje, ale jen jejich část. „Berlín by neměl oslabovat nebo sabotovat činnost ostatních zemí,“ řekl Morawiecki.

Varšava podle premiéra jedná se zhruba 15 zeměmi, které jsou připravené dodat Kyjevu moderní tanky a techniku i bez souhlasu Berlína, píše Le Figaro. Polsko podle francouzského deníku chce Kyjevu poslat až 14 tanků Leopard.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články