Polsko chystá zákon pro bezpečnou síť 5G – tedy bez Huawei. O tom si v Babišistánu můžeme nechat jen zdát

Záběr z čínské akce k oslavě roku Krysy v Praze, ilustrační snímek  (archiv)

Záběr z čínské akce k oslavě roku Krysy v Praze, ilustrační snímek | FOTO: archiv

V Česku všemožně kritizovaná polská vláda chystá vyloučení nebezpečných firem, jako je Huawei, z účasti na budování telekomunikační infrastruktury 5. generace. O tom si se současnou českou vládou v Číně zadluženého dotačního magnáta, doplněnou o všehoschopné socialisty a závislou na benevolenci komunistických kolaborantů, můžeme nechat jen zdát.

Předmětný polský návrh rozděluje dodavatele do čtyř skupin podle toho, zda může být daná firma ovlivněna zemí mimo Evropskou unii a NATO a zda země, z níž pochází, respektuje lidská práva – což nemůže skončit jinak než vyloučením společnosti Huawei.

Čínský státní technologický koncern pochopil, že polské úsilí o bezpečnou infrastrukturu mu nehraje do karet, a v reakci na výzvu polské strany, aby se všichni zainteresovaní k návrhu zákona vyjádřili, vydal stanovisko, jímž se pokouší zpochybnit deklarovanou podstatu předmětného návrhu. „Chystaná polská kritéria k posuzování dodavatelů telekomunikačních technologií jsou politická a mohou být zaměřená na vyloučení společnosti Huawei z budování sítě 5G,“ citovala agentura Reuters ze středečního prohlášení společnosti Huawei.

Bezpečnostní služby Spojených států varují, že technologie Huawei může zneužívat čínský komunistický režim ke špionáži, a pokoušejí se své spojence odradit od nápadu, aby výstavbu datových sítí svěřili právě zmíněnému čínskému státnímu kolosu. Peking i Huawei to odmítají, ale – marná snaha – všechny čínské státní koncerny velikosti a významu jako Huawei mají ve svých sídlech stranickou buňku a konkrétně Huawei je zákonem zavázaný k blíže nespecifikované spolupráci s čínským komunistickým režimem. Technologie Huawei vyhodnotil jako hrozbu i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

„Navrhovaná kritéria (…) jsou politická, nejsou měřitelná, nejsou transparentní ani objektivní,“ obouval se do polské legislativní iniciativy Ryszard Hordyński z Huawei Polska. Ano, jsou politická. Celé toto opatření je politické, nikoli komerční. Polská politická reprezentace jednoduše dělá svou práci, reaguje na varování bezpečnostních služeb a snaží se ochránit svou zemi. A nakonec i to, zda a nakolik je nějaká společnost ve službách komunistického aparátu a zda daná země ctí lidská práva, či je naopak brutálně porušuje, je také docela průkazné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com