Polsko hodlá okupovat Ukrajinu, řekl šéf ruské rozvědky Sergej Naryškin

Sergej Naryškin (Svklimkin, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Sergej Naryškin | FOTO: Svklimkin, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Ředitel ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin veřejně prohlásil, že Polsko plánuje anexi Lvova, Ivano-Frankivska a části Ternopilských oblastí. V místech má již připravovat referenda o připojení k Polsku.

„Polské úřady plánují na západní Ukrajině uspořádat referenda, aby ospravedlnily své nároky na tuto část území sousední země,“ prohlásil v rozhovoru pro prokremelskou agenturu RIA Novosti Sergej Naryškin.

Jaromír Nohavica (Štěpán Mareš / FORUM 24)

„Pro zajištění legitimity plánovaných územních akvizic se polské vedení rozhodlo využít úspěšnou ruskou zkušenost s navrácením původních území tím, že na nich uspořádají referenda,“ řekl Naryškin.

Varšava je podle Naryškinova názoru přesvědčena, že si „zasloužila od Ukrajiny štědrou kompenzaci za vojenskou pomoc a poskytnutí střechy nad hlavou uprchlíkům“, navíc se prý Varšava obává, že „vyšší partneři NATO se v zimních měsících pokusí dohodnout s Moskvou, přičemž budou zanedbávat zájmy nejen Ukrajinců, ale i Poláků“.

Nedávno tentýž Naryškin napsal článek o tom, že američtí politologové dali NATO za úkol co nejvíce prodloužit válku na Ukrajině, aby se pro Rusko změnila v Afghánistán.

Stejné či obdobné vyjádření, že Polsko hodlá anektovat kus Ukrajiny, už kromě Naryškina veřejně pronesli na ruské straně Putin, Medveděv či Zacharovová a se stejným vyjádřením vystoupil i běloruský diktátor Lukašenko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články